wychowuj nie wariuj

13 rzeczy, których chciałabym nauczyć syna, ZANIM będzie nastolatkiem

Ostatnie miesiące mocno zrewidowały moje przekonanie dotyczące bycia mamą „małych dzieci”. Moje najmłodsze dziecko – Wanda – ochoczo poszło do szkoły, Wit w wakacje zaliczył swój pierwszy obóz piłkarski [bez mamusi :)] a Wiktor… Wiktor nie jest już małym chłopcem. Nie widzę już u niego krągłych policzków, jakoś tak wyrósł, zmienił się, wydoroślał. Jest bardziej samodzielny, bardziej pyskaty i częściej niż kiedykolwiek strzela drzwiami. Chyba dziecko mi dorasta 🙂 I tak sobie myślę, że chciałabym go jeszcze tyle nauczyć zanim dorośnie, zanim będzie nastolatkiem, póki jeszcze, choć czasami słucha.

Wiem, że zabrzmi to banalnie, ale nie wiem, jak to się stało tak szybko! Oto jesteśmy o krok, od posiadania nastolatka w naszym domu. Myślałam, że będziemy mieć więcej czasu, że dłużej to potrwa. Pamiętam, gdy marzyłam, aby już byli duzi i samodzielni. Gdy w myślach liczyłam czas do pójścia do przedszkola, gdy tak bardzo chciałam, żeby przestali budzić się w nocy, aby sami chodzili,  potrafili zająć się sobą w sobotni poranek.

 

I stało się 🙂 Mamy w domu dziesięciolatka, który ewidentnie rozpoczął jakąś fazę zmian. Zanim dorastanie pochłonie go do reszty, póki jeszcze, choć czasami mnie słucha, chciałabym żeby zawsze wiedział, że jestem obok i że zawsze chce dla niego dobrze. To, że czasem mi nie wychodzi, że czasem popełniam błędy, że go rozczarowuje… no cóż. Staram się, ale jestem tylko człowiekiem i tak samo jak sobie, tak i jemu daje przestrzeń na popełnianie błędów.

 

Dziś, trochę nostalgicznie – na 13 października

13 rzeczy, których chciałabym nauczyć syna, ZANIM będzie nastolatkiem

 

Synu,

Twój tata i ja zawsze jesteśmy tu dla ciebie. Nieważne co się dzieje. Niezależnie od tego, co się stało, zawsze możesz przyjść do nas po pomoc, pocieszenie, przewodnictwo, miłość i wsparcie.

Całe Twoje życie chciałam nauczyć Cię tych rzeczy, mam nadzieje że mi się to uda. Pamiętaj zawsze:

 

1. Zawsze stawaj w obronie siebie i tego, co uważasz za słuszne. Nie zawsze jest to łatwe, ale wierz mi, pogodzić się z myślą, że nic nie zrobiłeś kiedy mogłeś – jest znacznie ciężej.

2. Nigdy nie wykorzystuj swojej przewagi by znęcać się nad innymi i nie toleruj ludzi nękających ciebie lub kogokolwiek innego.

3. Proszę, nigdy nie przestawaj ze mną rozmawiać i walczyć o spędzanie ze mną czasu sam na sam. Jest to czas, który absolutnie uwielbiam i wiem, że nadejdzie moment, kiedy pomyślisz, że nie jestem tak fajna jak Twoi przyjaciele, ale po prostu umrę, jeśli przestaniesz chcieć opowiadać mi o wszystkim, co wydarzyło się w szkole lub o Twoich przyjaciołach.

Zdaje sobie sprawę, że będą rzeczy, które będziesz chciał zachować tylko dla siebie, już teraz tak bywa – akceptuję to w pełni. Proszę jednak byś nie zapomniał o mnie, kiedy będziesz miał potrzebę z kimś pogadać.

4. Zaufaj swojemu przeczuciu. Jeśli wydaje Ci się, że nie powinieneś czegoś robić, prawdopodobnie masz rację i nie rób tego! Boję się dnia, w którym presja rówieśników będzie tak duża, że jej ulegniesz.

5. Zawsze pomyśl zanim coś zrobisz. Nadejdzie czas, kiedy będziesz stał przed wyborem zrobienia czegoś niebezpiecznego lub niemoralnego. I będziesz musiał podjąć decyzję, sam. Mam nadzieję, że wybierzesz właściwie ale wiedz, że wszyscy popełniamy błędy i każdy ma prawo się mylić. Pamiętaj jednak, żebyś się zatrzymał na moment i zadał sobie pytanie, zanim to zrobisz „co by powiedziała moja mama/ tata/ przyjaciel …?” Jeśli nie pada odpowiedź „Jestem taka dumna” – przemyśl swój wybór 🙂

6. Szanuj innych i siebie. Nie ważne co kto posiada, czym się zajmuje, gdzie mieszka. Bez szacunku nie zbudujesz przyjaźni, związku, dobrych relacji.

7. Szczęście to często kwestia wyboru. Patrz na życie z perspektywy „szklanki do połowy pełnej”. Jeśli będziesz skupiał się nad negatywnymi rzeczami, które się dzieją, będziesz żył nieszczęśliwie. Szukaj pozytywów.

8. Wdzięczność przede wszystkim. Nie marnuj czasu, pragnąc tego, co mają inni. Doceniaj to co masz.

9. Bądź pokorny a jednocześnie pewny siebie.

10. Jeśli kiedykolwiek ja lub ktoś inny zaproponuje Ci zrobienie sobie zdjęcia ze mną, proszę nie zachowuj się tak, jakbyś myślał, że jestem największym złem tego świata. Widziałam to wielokrotnie, gdy dzieci, na propozycję wspólnego zdjęcia z matką zachowywały się jakby wstydziły się jej. To strasznie przykre – proszę nie zrób mi tak nigdy.

11. Twoje rodzeństwo może Cię denerwować, ale pewnego dnia będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Tylko oni wiedzą, jak to było dorastać z taką szaloną matką jak ja, więc traktuj ich dobrze! Dbaj o nich, gdy nas nie ma w pobliżu, i wstawiaj się za nimi, gdy ich nie ma.

12. Deska sedesowa przesuwa się do pozycji pionowej, a zaraz obok WC znajdziesz (również w naszym domu) szczotkę do muszli klozetowej. Dowiedz się, jak korzystać z obu. Chętnie pokażę ci ponownie, jeśli tego potrzebujesz.

13. Śmiej się, spotykaj z dobrymi ludźmi i tańcz, nawet jeśli nie jesteś najlepszym tancerzem.

 

Rośnij zdrowo, ale nie za szybko!

sciskam

 

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x