wiedzieć więcej

Oczyszczacz powietrza w domu pełnym dzieci.

Powietrze, którym oddychamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakość powietrza ma szczególnie duże znaczenie w przypadku dzieci. Czy oczyszczacz powietrza w domu pełnym dzieci jest potrzebny?

Jednym z największych minusów mieszkania w domu na polskiej wsi jest wszystko co z zimą związane J Poza moją ogólną niechęcią do tej pory roku, najbardziej odczuwane jest dla mnie złe powietrze spowijające okolicę rano i wieczorem, gdy niemal wszyscy mieszkańcy ogrzewają swoje domy. Są dni, kiedy otworzenie okna jest niemożliwe, bo dym z kominów wdziera się do mieszkania i drażni tak bardzo, że nie można oddychać.

W całej Polsce najważniejszym i najgroźniejszym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja (emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, pochodząca głównie z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni spalających węgiel i drewno). Powoduje ona znaczne uwolnienia pyłów PM2,5 oraz zawartego w pyłach rakotwórczego benzo(a)pirenu. [źródło: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/who-o-ryzyku-zwiazanym-z-zanieczyszczeniem-powietrza-w-polsce2].

 Ogrzewanie budynków jest również głównym źródłem zanieczyszczenia pyłami w Europie. Szacuje się, że odpowiada za 44% emisji PM10 oraz 58% emisji PM2,5.

Stan jakości powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia powodując przewlekłe choroby i przedwczesne zgony.

W 2020 r. co najmniej 238 000 osób zmarło przedwcześnie (w UE) z powodu narażenia na działanie pyłu PM2,5 powyżej zalecanego przez WHO poziomu 5 µg/m3. Zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu doprowadziło do 49 000, a ozonem do 24 000 przedwczesnych zgonów wśród mieszkańców Unii Europejskiej.

Tylko w Polsce zanieczyszczenie powietrza zabija co roku około 50 tysięcy osób.

Zanieczyszczenie powietrza jest głównym zdrowotnym zagrożeniem środowiskowym na świecie. Natężenie pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, ozonu oraz tlenku węgla wiąże się ze wzrostem zachorowań na choroby układu krążenia i oddechowego, co może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Wysoki poziom zanieczyszczeń powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych poprzez nadmierny stres oksydacyjny, a to z kolei prowadzi do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, a także udaru, zawału czy niewydolności serca” – podkreśla prof. Thomas Münzel z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. [https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33206%2Czanieczyszczenie-powietrza-zbiera-dwukrotnie-wieksze-zniwo-niz-szacowano].

 

Najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza są dzieci.

Najbardziej narażone na skutki zanieczyszczenia powietrza są dzieci (także w okresie prenatalnym), osoby z istniejącymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, z cukrzycą, otyłością̨ i ludzie starsi. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 1200 przedwczesnych zgonów rocznie u osób poniżej 18 roku życia w Europie, jak również znacznie zwiększa ryzyko chorób w ich późniejszym okresie życia [ocena jakości powietrza Europejskiej Agencji Środowiska].

Wykazano związek między wczesnodziecięcym narażeniem na NO2 a rozwojem astmy, z tendencją wzrostową w pierwszych 6 latach życia. Podobną zależność zaobserwowano w stosunku do PM2,5 w ciągu pierwszych 12 lat życia. W badaniach przeprowadzonych w Kanadzie – Montrealu wykazano, że dzieci w wieku 2–4 lat mieszkające w sąsiedztwie rafinerii ropy naftowej wymagały o 25% częściej hospitalizacji z powodu astmy w stosunku do dzieci z innych rejonów Montrealu.

Ponieważ w skład zanieczyszczeń powietrza wchodzi wiele substancji, które mogą negatywnie oddziaływać na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, uzasadnione wydaje się̨ przypuszczenie, że zarówno ekspozycja prenatalna, jak i postnatalna na zanieczyszczenia powietrza może mieć związek z występowaniem ASD (ASD, ang. autism spectrum disorder). Wykazano związek między podwyższoną ekspozycją na drobną frakcję pyłu zawieszonego a upośledzeniem funkcji poznawczych, pamięci oraz inteligencji, tak werbalnej, jak i niewerbalnej badanych.

Badania prowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach pokazują, że najdrobniejsze cząstki pyłu zawieszonego (cząstki o średnicy poniżej 0.1 μm) mogą̨ przedostawać się z płuc do układu krążenia i dalej do mózgu, serca, wątroby, nerek czy śledziony [źródło: Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie: https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/15434/książka%20o%20zdrowiu.pdf?sequence=1&isAllowed=y]

To tak słowem wstępu 🙂 Jest źle.

Unia Europejska próbuje narzucać rozwiązanie systemowe, wprowadza nakazy, zakazy. Umieralność spowodowana zanieczyszczeniem powietrza maleje! Ale nawet to, nie powoduje, że my i nasze dzieci jesteśmy już bezpieczni.

 

Oczyszczacz powietrza w walce ze smogiem

Jedynymi sensownymi rozwiązaniami (i takimi w zasięgu ręki) jest dbanie o siebie i powietrze wokół nas. Regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, higiena snu, odstawienie papierosów i alkoholu oraz oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu!

Oczyszczacze powietrza są jednym z najczęściej reklamowanych urządzeń do indywidualnej ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza. Oczywiście korzystanie z tego typu urządzeń nie wpłynie na poprawę jakości powietrza na świecie. Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz bez działań likwidujących źródła emisji pozostanie takie samo. Oczyszczacz powietrza może natomiast poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu (w domu/ w pracy).

 

Po co mi oczyszczacz powietrza?

Najprościej wypadałoby napisać, aby oddychać czystym powietrzem 🙂 Oczyszczacz powierza jest pomocny w walce z alergiami i chorobami górnych dróg oddechowych, wspomaga funkcjonowania układu krążenia, zmniejsza ryzyka występowania chorób nowotworowych, chroni przed niekorzystnym działaniem dymu papierosowego, zmniejsza ilość wirusów i bakterii w pomieszczeniu, skutecznie radzi sobie ze smogiem tym samym wspomaga prawidłowy rozwój dzieci.

 

Czy można bez niego żyć? Jasne!

Ja żyłam bardzo długo, ale odkąd mam swój oczyszczacz Levoit czuje się bezpieczniejsza. Mam pewność, że przynajmniej w domu powietrze, którym oddychamy nas nie truje. Dodatkowo dzięki stałemu monitoringowi jakości powietrza jestem na bieżąco i czuje się bezpieczniej.

Na rynku jest wiele dostępnych oczyszczaczy. Ja postawiłam na Levoit Core 300S Smart HEPA H13. Dla mnie ważne było, aby oczyszczacz mógł pracować w nocy, czyli był cichy i nie świecił (tryb nocny jest tu super rozwiązaniem), miał wskaźnik czystości dostarczanego powietrza i samodzielnie dostosowywał parametry do zapewnienia dobrej jakości powietrza i aby był energooszczędny. Opcja sterowania przez aplikację czy monitorowanie stanu filtra jest dodatkowym, ale bardzo pomocnym rozwiązaniem.

Co jednak najważniejsze, mój oczyszczacz miał oczyszczać powietrze z alergenów, pyłków, kurzu, sierści i smogu w tym pyłów PM2,5, które ze względu na mikroskopijny rozmiar, przenikają nawet do naszego krwiobiegu i Levoit świetnie sobie z tym radzi.

Oczyszczacz powietrza w domu pełnym dzieci w czasach, gdy 96% ludności miejskiej w Unii Europejskiej (UE) jest narażone na stężenie PM2,5 (powyżej zalecanego przez WHO poziomu) powinien być standardowym wyposażeniem. [https://www.eea.europa.eu/pl/highlights/liczba-przedwczesnych-zgonow-spowodowanych-zanieczyszczeniem].

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x