wychowuj nie wariuj

Czy muszę się bawić z dzieckiem?

Czy wiesz, że pierwsze trzy lata życia to okres najbardziej dynamicznego rozwoju Twojego dziecka, zarówno pod względem fizycznym, psychicznym, społecznym jak i emocjonalnym, poznawczym czy werbalnym. Warto pamiętać, że dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami i uczą się podczas zabawy, przede wszystkim poprzez naśladownictwo i powtarzanie (dzieci mogą setki razy bawić się w tą samą zabawę, słuchać tej samej piosenki czy wierszyka). Zastanawiałaś się kiedyś: po co mam się bawić z dzieckiem?

Zabawa to najefektywniejsza forma nauki dla dzieci. Zarówno noworodki jak i przedszkolaki przez zabawę są w stanie przyswoić więcej informacji. Dzięki zabawie lepiej się rozwijają, nawiązują mocniejsze relacje, uczą się mówić.

 Nie wiesz jak bawić się z dzieckiem? Zacznij od mówienia 🙂 Serio! Mów do dziecka. Zawsze. Wprowadź słowa jako część zabawy.

baw sie z dzieckiem

Co więcej, maluchy chętniej podejmują wyzwania, gdy są pewne siebie, dlatego zawsze chwal dziecko, gratuluj mu sukcesów, pomagaj szukać odpowiedzi i rozwiązywać problemy.

Kiedyś uważano, że noworodek nie widzi, nie słyszy (tak wiem, to było już bardzo dawno temu). Dziś wiemy, że już od pierwszych dni życia dziecko rozpoczyna poznawanie otaczającego go świata. Dlatego warto wprowadzać elementy zabawy (oczywiście dostosowane do wieku) od początku.

Kilka faktów, odkrytych oczywiście przez amerykańskich naukowców 🙂

  • Niemowlęta maja biologiczną potrzebę uczenia się.
  • Budowa systemu synaps w mózgu jest prawie ukończona po trzecim roku życia.
  • Im więcej stymulujących doświadczeń dostarczysz, tym więcej połączeń zbuduje mózg (poziom bodźców odbieranych przez dziecko ma bezpośredni wpływ na ilość utworzonych synaps. Powtarzające się bodźce wzmacniają i utrwalają połączenia).
  • Niemowlęta preferują obrazy o wysokim kontraście (zauważyliście, że często zabawki, pościel ogólnie rzecz biorąc gadżety dla niemowlaków są w delikatnych pastelowych kolorach? No właśnie- niemowlaki tego nie widzą, ale widzą mocno skontrastowane kolory: czarny, biały czerwony. Jeśli możesz od początku pokazuj dziecku obrazki o wyraźnych kolorach, maluj usta na czerwono- dziecko na pewno będzie się wpatrywać)
  • Bodźce wzrokowe mogą przyciągnąć uwagę oraz wzmóc ciekawość i koncentrację Twojego dziecka.
  • Liczba połączeń w mózgu może zwiększyć się bądź zmniejszyć o 25% w zależności od bodźców dostarczanych przez otoczenie.
  • Najlepszą zabawką jesteś TY! Baw się i zajmuj dzieckiem, tak często jak to możliwe.

Dla kogo te zabawki?

Nie potrzebujecie drogich zabawek, chociaż na pewno nie raz miałaś wrażenie, że coś jest niezbędne. Często ogłupieni reklamami, wierzymy, że nie dostarczając „non stop” rozrywki, w jakiś sposób zawodzimy nasz dzieci, nie zapewniamy im ciągłej „stymulacji intelektualnej”.

zabawy z dzieckiem

Nie chcę zniechęcać Cię do kupowania zabawek i gadżetów dziecięcych (nie moja to rola), ale (wg UNICEF na świecie, każdej minuty rodzi się ok 255 dzieci) produkcja i sprzedaż akcesoriów dla dzieci to olbrzymi biznes, na który rok rocznie wydaje się miliardy dolarów, aby przekonać nas, o tym że potrzebujemy – wszystkiego potrzebujemy i musimy kupować! Tak więc kupujemy na potęgę.

A dla naszych dzieci najważniejsze jest bycie z Tobą. Zabawa, jej edukacyjny aspekt jest tylko dodatkiem, nagrodą. Jak się bawić z dzieckiem? Każda czynność może być zabawą. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i chęci.

Chodzi przecież o to by być razem i bawić się dobrze 🙂

zabawy z dzieckiem

bawcie sie dobrze

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Judyta
7 lat temu

To fakt. Dzieci nie potrzebują drogich zabawek, potrzebują nas -rodziców i opiekunów. Sami lubimy dobrze skę bawić, więc teoretycznie zabawa nie powinna sprawiać nam problemów. W praktyce bywa różnie. Ale dzięki zabawie maluch uczy sie X razy szybciej. I to co dla niego najważniejsze, czas spędza z tych których kocha.

Iwona
7 lat temu

Mam dwóch chłopców z którymi uwielbiam się bawić 🙂 Mieszkamy na wsi i mamy tu mase pomysłów na zabawy 🙂 Już nie możemy się doczekać wiosny 🙂

alla84
7 lat temu

Bardzo przydatny i mądry wpis. I fajne zdjęcia 🙂

busybook
7 lat temu

Moja Trzylatka i Siedmiolatek uwielbiają zabawy z nami. Nie ma dużego znaczenia w co. Ważne , że ja lub mąż (albo oboje ) uczestniczymy w zabawie 🙂 . Czas tak szybko ucieka, że szkoda byłby go nie wykorzystać teraz, puki jeszcze chcą z nami spędzać czas. Kto wie jak będzie za kilka lat (czasem czekam na to z niecierpliwością 😉 ).

4
0
Would love your thoughts, please comment.x