integracja sensorycznawychowuj nie wariuj

Bujak GOOD WOOD najlepszy prezent dla dziecka i rodzica.

Internet ugina się od wszelkiego rodzaju poleceń prezentowych. Chyba na każdym blogu ktoś, coś poleca. I nie to żebym się pchała i ja do tego wyścigu ale bardzo chcę się z Wami podzielić czymś REWELACYJNYM. Bujak Good Wood to najlepszy prezent dla dziecka i rodzica jednocześnie.

Testujemy bujak Good Wood od kilku dni i jesteśmy zachwyceni (serio) tą „zabawką”. Napisałam zabawką w cudzysłowie bo uważam, że zabawka to mało, aby określić czym jest ten bujak. To, moim zdaniem fantastyczne urządzenie, zarówno dla mniejszych jak i większych dzieci. Mogą robić na nim niemal wszystko 🙂  (w pozytywnym tego słowa znaczeniu).

Czym jest bujak Good Wood?

Wystarczy spojrzeć na dowolne zdjęcie i teoretycznie wiemy już czym bujak jest. I ja też miałam świadomość czym jest i wydawało mi się, że wiem co można z nim zrobić. W jakim ja byłam błędzie 🙂 Dopiero, gdy dzieci dorwały się do bujaka zobaczyłam ile zabaw można uskuteczniać z jego pomocą. To fantastyczne, że dzieciaki, o ile nie narzuci się im z góry ustalonej instrukcji są w stanie wymyślić kilka albo i kilkadziesiąt opcji zabawy jedną rzeczą.

Bujak Good Wood wydawał się idealnym prezentem z wielu względów.

  1. Chciałabym mieć w domu miejsce, gdzie dzieciaki mogłyby się „wyżyć”. Nie mam miejsca na drabinki a sufity mam z karton-gipsu więc opcja jakiejkolwiek huśtawki, hamaku odpada.
  2. Bujanie doskonale wpływa na dzieci – wycisza, uspokaja, dostymulowuje, wpływa na rozwój układu przedsionkowego, wspomaga procesy koncentracji uwagi i uczenia się, wzmacnia mięśnie całego ciała ( o tym więcej za chwilę)
  3. Jeden prezent dla całej trójki
  4. Zamiast narzuconej zabawy (wg wzoru, instrukcji) – pełna dowolność

W naszym zestawie jest bujak i drabinka. Zarówno bujak jak i drabinka może mieć mnóstwo zastosowań, które mogą wspierać integrację sensoryczną. Bujak – wiadomo można się na nim bujać, kołysać, w każdą stronę, można się na niego również wspinać. Bujak może być też częścią większej konstrukcji. Drabinka może służyć do wspinania się lub jako zjeżdżalnia. Oprócz wymienionych przeze mnie podstawowych funkcji mebel jest bardzo wdzięczny we współpracy i kreatywnym dziecięcym uskutecznianiu zabawy.

 

Czy bujak Good Wood jest bezpieczny?

Zwróciłam uwagę na jakość wykonania. I nie mam zastrzeżeń. Wszystkie elementy do siebie idealnie pasują, montuje się go łatwo i szybko. Produkty Good Wood powstają z naturalnych materiałów i posiadają niezbędne atesty i certyfikaty

Do wykonania bujaka użyto sklejki liściastej ze świadectwem jakości zdrowotnej.

Płozy bujaka, to sklejka brzozowo-olchowa pokryta filmem – papierem nasączonym żywicą. Powierzchnia ta zabezpiecza płozy bujaka przed wilgocią i podwyższa odporność sklejki na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Wszystkie elementy można śmiało myć i dezynfekować, co nie wpłynie na odbarwienia czy wypłowienie koloru.

Szczebelki bujaka są również wykonane ze sklejki, co zdecydowanie zwiększa wytrzymałość bujaka. Wszystkie krawędzie bujaka są zaokrąglone, a powierzchnie wygładzone. Szczebelki są odpowiednio głęboko osadzone aby zapobiec przygnieceniu małych paluszków. Odległości między szczebelkami są odpowiednio dobrane, w celu uniknięcia wsadzenia nóżki, czy rączki dziecka między szczebelki.

Piszę o tym, gdyż wiem jak ważne jest bezpieczeństwo dziecka ale i możliwość utrzymania przedmiotu w czystości i jego wytrzymałości.

Choć bujak jest wg mnie dopracowany pod każdym szczegółem produkty są przeznaczone są do użytku pod opieką osoby dorosłej.

Bujak Good Wood a zaburzenia integracji sensorycznej

Jak wiecie, od lat bacznie przyglądam się tematowi zaburzeń integracji sensorycznej (delikatnie rzecz ujmując). I to właśnie kwestia integracji sensorycznej była moim głównym założeniem, szukając bujaka dla dzieci. Jakiś czas temu pisałam o pozytywach huśtania się, kołysania, bujania. [więcej TU]

Bujak może być bardzo pomocny w terapii niezależnie od formy zabawy jaki wybiorą dzieci. Przede wszystkim zapewnia dzieciom RUCH i to już jest wielki plus. W trakcie tego ruchu dzieci ćwiczą koordynację, równowagę, poprawia się napięcie mięśniowe, zmniejsza niepewność grawitacyjną, polepsza koncentrację.

 

1.Bujanie się oraz wspinanie poprawia koordynację

Wspinanie się (ruch noga ręka naprzemiennie) tylko wydaje się prosty i jest takim dla zdrowych dzieci. Do wykonania tego zadania potrzebujemy sprawnie działającej koordynacji bilateralnej, która pozwala na korzystanie z dwóch stron ciała, które współpracują ze sobą niczym zespół.

Budowa ciała człowieka charakteryzuje się identycznie wyglądającymi dwoma stronami ciała. Do wykonywania większości ważnych czynności życiowych (chodzenie, mówienie) angażujemy obie strony naszego ciała. Mimo że jedna strona naszego ciała z czasem stanie się wiodącą, obie muszą zgodnie współpracować. Ta zgodna współpraca dostarcza układowi nerwowemu informacji o ruchach części ciała i znajdujących się po obu stronach oraz pomaga lepiej odczuwać oś główną ciała a tym samym wpływa na rozwój schematu ciała.

2. Bujanie stymuluje zmysł równowagi

Na bujaku można ćwiczyć równowagę np. stojąc. Dla większości dzieci może to nie być wyzwanie ale jeśli dziecko ma problem z równowagą… nie będzie zadaniem prostym.

Zmysł równowagi informuje nas o tym, gdzie i w jakiej pozycji jesteśmy względem siły grawitacji i przestrzeni. Czy się poruszamy, czy nie, jak szybko? Dzięki znajdującym się w uchu wewnętrznym receptorom odczuwamy, że idziemy, biegniemy, obracamy się, kołyszemy. Informacje odbierane przez błędnik pozwalają dostosować i utrzymywać równowagę podczas wykonywania tych ruchów. Sprawnie funkcjonujący układ przedsionkowy to nie tylko zdolność do utrzymania równowagi. To też np. zdolność do utrzymywania gałek ocznych w równowadze, które wpływa na umiejętność czytania.

3. Bujanie i wspinanie się poprawia napięcia mięśniowe

Stymulacja układu przedsionkowego wpływała na poprawę napięcia mięśniowego, czyli poprawia się sprawność ruchowa dziecka i „zgrabność”.

Ważnym czynnikiem wpływającym na postawę dziecka i jego „zgrabność motoryczną” jest wielkość i rozkład napięcia mięśniowego.  Wszelkie zaburzenia w rozkładzie napięcia posturalnego mogą być przyczyną nieprawidłowych obciążeń w układzie ruchu dziecka. Obniżone napięcie mięśniowe może być zarówno skutkiem jak i przyczyną zaburzeń integracji sensorycznej. Na niewłaściwe napięcie mięśniowe możemy wpływać i warto to robić.

4. Bujanie poprawia planowanie motoryczne:

Sam bujak jest prostą konstrukcją, ale dzięki temu mamy możliwość zabawy o różnym poziomie trudności.

Planowanie motoryczne to umiejętność zaplanowania i wykonania nieznanego wcześniej zadania ruchowego. Jest nam niezmiernie potrzebna na co dzień. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej często trudno przyswajają i uczą się nowych czynności, potrzebują dużo czasu do namysłu przy planowania ruchu. Ćwicząc planowanie motoryczne dziecko zaczyna planować (programować) czynności ruchowe i kolejne etapy ich wykonywania (sekwencje). Struktury mózgu przygotowujące ruch aktywizują się, dając polecenie do jego wykonania. Powtarzanie ruchów jest ich ćwiczeniem, które doprowadza do coraz większej sprawności i precyzji, tworząc ruch płynny i dobrze skoordynowany. Tak powstaje planowanie motoryczne, umożliwiające radzenie sobie z wykonywaniem nowych zadań ruchowych.

5. Polepsza koncentrację

Bujanie się zwiększa przepływ krwi poprawiając skupienie i uwagę. Ponadto, ponieważ potrzeby sensoryczne dziecka są zaspokajane przez huśtanie się, ogranicza to inne zachowania związane z poszukiwaniem zmysłów, takie jak nadpobudliwość i wiercenie się. Efekt ten może trwać kilka godzin po zaledwie kilku minutach kołysania.

To „ograniczenie zachowań związanych z poszukiwaniem zmysłów” znacznie ułatwia dziecku siedzenie i skupienie się, gdy jest to ważne, na przykład w klasie. Dodanie tego do porannej rutyny może pomóc dziecku lepiej radzić sobie w szkole.

6. Bujanie uspokaja, wycisza,

Chyba nie trzeba tu wiele pisać. Bujanie, huśtanie, kołysanie działa na dzieci uspokajająco co można zaobserwować już podczas ciąży 🙂

Powtarzające się, płynne ruchy kołysania uspokajają i pomagają złagodzić niepokój. Dodatkowo uwalniają się endorfiny. To poprawia nastrój i pomaga zachować spokój. Jest to jeden ze sposobów, aby unikać/ zniwelować przestymulowanie [więcej o przestymulowaniu i jak mu zapobiegać znajdziesz TU]. Bujanie sie pomaga również niektórym dzieciom uspokoić się przed snem i poprawić jego jakość.

Czy bujak Good Wood jest wart swojej ceny?

TAK. Szukając podobnych urządzeń znalazłam ich kilka ale wybrałam akurat Good Wood z kilku względów, które do mnie przemawiają. Firma Good Wood jest twórcą „tego typu bujaków”, a wzory przemysłowe ich produktów są zarejestrowane w bazie Urzędu Unii Europejskiej. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz oryginał a nie zamiennik. Wszystkie produkty Good Wood są ekologiczne i wytwarzane w Polsce. Design bujaków Good Wood jest wyjątkowy, jakże daleki od świata plastikowych zabawek zalewających pokoje naszych dzieci. Pod względem bezpieczeństwa posiada wszelkie atesty ale co najważniejsze – jest produkowany przez rodziców, dla których bezpieczeństwo dziecka jest kwestią priorytetową. Bujak można rozbudowywać o kolejne elementy [TU znajdziecie więcej]. I last but not least 🙂 jeden prezent dla wszystkich dzieci (uwielbiam takie rozwiązania).

Patrząc na to jak się dzieciaki bawią BARDZO żałuję, że nie wiedziałam o nim wcześniej. Myślę, że już roczne dzieci (oczywiście pod opieką rodzica) będą czerpać frajdę z zabawy.

UWAGA!!!

Jeśli chcecie zakupić taki bujak dzieciom jeszcze na gwiazdkę, proponuję działać juz teraz. Produkty są wykonywane na zamówienie i potrzeba trochę czasu na produkcję. Kolory niebieski i zielony są dostępne od ręki a kolor biały i czarny – czas realizacji to 10 dni. 

TU link do sklepu  GOOD WOOD 

2.5 4 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x