Spośród olbrzymiej ilości książek dostępnych na rynku księgarskim chciałabym podzielić się z Wami naszymi ulubionymi. Dziś polecę Wam świąteczne książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu, Mikołaju o Gwiazdce. Niektóre z nich to zupełne nowości inne to pozycje, do których wracamy rokrocznie.
Jak niektórzy z Was wiedzą, moje dzieci są już całkiem duże więc w zestawieniu nie znajdziecie książek dla maluszków. Jednocześnie, gwarantuję, że znajdziecie tu mnóstwo pięknych historii i ilustracji, humor i ważne przesłanie, które trafia zarówno dla mniejszych jak i większych czytelników. Zapewniam, że czytając te książki zarówno dzieci jaki i dorośli spędzą przyjemnie czas.
Książki dla dzieci o Bożym Narodzeniu i Mikołaju
8+2 i pierwsze święta (wydawnictwo Dwie Siostry)
To kolejna z serii książka opowiadająca o życiu dużej rodziny. Tym razem w klimacie zimy i świąt. Jest świetna. Opowiada o zwyczajnym życiu zwykłej, choć dużej rodziny, o prostocie życia, naturze, rodzinie, która jest sobie niezwykle bliska. Ciepła opowieść na jesienne i zimowe wieczory.
Litery nie są małe ale nie tak duże, żeby początkujący czytelnicy sami łatwo ją przeczytali
Jak Winston uratował Święta (wydawnictwo Zielona Sowa)
Piękna historia, do czytania każdego dnia grudnia. Jest to opowieść o małej myszce, która wytrwale pokonuje przeszkody, by doręczyć list Olivera wprost do Świętego Mikołaja. Świetna opowieść, piękne rysunki – książka warta uwagi.
Opowiadania wigilijne (wydawnictwo Literatura)
To zbiór opowiadań takich autorów jak Grzegorz Kasdepke, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Joanna Olech, Agnieszka Frączek. Wzruszające wiersze przeplatane z ciepłymi opowieściami.
Boże Narodzenie w Bullerbyn (wydawnictwo Zakamarki)
Urocza opowieść o przygodach dzieci z Bullerbyn, tym razem również o świętowaniu Bożego Narodzenia w maleńkiej szwedzkiej wiosce. Duże litery sprawdzą się dla początkujących czytelników.
Dobranocki na Gwiazdkę (wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Jest to zbiór przepięknych opowiadań napisanych m.in. przez Manuelę Gretkowską, Agnieszkę Tyszkę, Justynę Bednarek z ilustracjami Ewy Beniak-Haremskiej. Te 11 opowiadań traktuje o tradycji polskich świąt, bożonarodzeniowych potrawach i rodzinnej atmosferze.
Kiedy Przychodzi Święty Mikołaj (wydawnictwo Babaryba)
Jest to kolejna, świetna książka Richarda Scarry [TU o świetnych picture bookach tego autora], gdzie jak zwykle szczegółowo i zabawnie opowiada historię Pana Niezdarka, który bardzo chciał pomóc Mikołajowi w świątecznych przygotowaniach.
Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju (wydawnictwo Znak Emotikon)
Nie wiem, czy jestem obiektywna jeśli chodzi o Mikołajka 🙂 Sama będąc dzieciakiem uwielbiałam czytać te książki, zresztą pierwszy raz na dywaniku u dyrektora wylądowałam za… czytanie Mikołajka na lekcji 🙂 Tak czy siak, dzieciaki też bardzo lubią te historie.
Tym razem Mikołajek pisze list do Świętego Mikołaja. Jak zwykle w swoim stylu. Nie prosi o nic dla siebie tylko… np. dla rodziców czerwony samochód ze sklepu zabawkowego, dzięki temu tata mógłby spokojnie czytać gazety (bo Mikołajek nie grałby w domu w piłkę nożną) i nie denerwowałby mamy (bo bawiłby się na dworzu). Humor i ironia na każdej stronie.
Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie (wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Autorka przybliża zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Są tu te znane, ale i zupełnie obce. Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25.12, skąd wziął się zwyczaj strojenia choinki, kto wymyślił szklane bombki, dlaczego na wigilijnym stole układamy sianko. Oprócz typowych polskich zwyczajów możemy też zobaczyć jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia na świecie.
Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka (wydawnictwo Babaryba)
Jest to bardzo prosta opowieść o gąsce Zuzi, która za wszelką cenę chce zdobyć gwiazdkę z nieba na choinkę. Można pomyśleć, że jest to opowieść ciut „za prosta” dla moich dzieci, ale nie 🙂 Dzięki napisom zarówno polskim jak i angielskim książka staje się atrakcyjna i wymagająca również dla starszych dzieci uczących się angielskiego. Idealna by szlifować język.
How the Grinch stole Christmas?
A jeśli już wspomniałam o tekście w języku angielskim nie sposób nie polecić Grincha i Dr. Seuss. to jeden z tych autorów, dzięki którym dzieciaki zaczynają czytać i uwielbiają to robić. Teksty Dr. Seuss są fantastyczne. Wszystko się rymuje, jest ciekawe i śmieszne. Bardzo lubimy te teksty, a po ostatnim seansie [bajka dostępna na Netflix] dzieciaki przepadły w przygodach Grincha.
PS Zawarte w tym wpisie linki kierują Cię do Ceneo (porównywarki cen), który jeśli dokonasz zakupu, wypłaci mi drobną prowizję.Nie wpływa to na cenę produktu. Robię to, gdyż sama korzystam z Ceneo aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku i myślę, że i jest to wygodne i fajne rozwiązanie. Dokonując zakupu z podanych linków, dajesz mi znać, że moja rekomendacja jest dla Ciebie przydatna.