wychowuj nie wariuj

Mamo, nudzi mi się! 15 rzeczy do zrobienia z dziećmi, w czasie pandemii

Bez wątpienia doświadczamy dziwnych i niepewnych czasów z pandemią COVID-19. Spędzasz z rodziną dużo czasu i być może zastanawiasz się, jak nie oszaleć 🙂 i zapewnić rozrywkę swoim dzieciom podczas pandemii. Ja myślę o tym każdego dnia 🙂 Mam dla Was 15 rzeczy do zrobienia z dziećmi, w czasie pandemii tak, aby nie zwariować i aby dobrze się przy tym bawić.

instagram projekt rodzina

 

Nic nie musisz, wszystko możesz

Chciałabym jednak na początku zaznaczyć, że… nic nie musisz 🙂 To trudny czas dla nas wszystkich. Zdaję sobie sprawę, że są osoby (i bardzo je podziwiam), które potrafią się zmobilizować i skorzystać z tego „dodatkowego” czasu. Robią kursy, czytają masę książek, ćwiczą tracąc zbędne kilogramy, spędzają ze swoimi dziećmi każdą chwilę na wspólnej i kreatywnej zabawie.

Ja do nich nie należę. Minęło już sporo czasu, żeby zdać sobie sprawę, że nic szczególnego w tym czasie nie zrobiłam. Zamiast ćwiczyć – piekę i jem, non stop i nie zamierzam przestać. Zamiast robić kursy, dokształcać się – pracuję w ogrodzie (dla relaksu). Wykupiłam nawet jakiś webinar – zasnęłam po 30 minutach, mimo że był ciekawy 🙂

Zdaję sobie sprawę, że ten okres jest też bardzo ciężki dla dzieci, dlatego wszelkie aktywności, które wymyślam, mają zorganizować im czas i  zapewnić minimalny poziom „normalności”. Chcę, aby za 10-20 lat pamiętały, że to był dobry czas z rodzicami, a nie straszliwa pandemia, która zniszczyła świat, gospodarkę, ludzi…

Mamo, nudzi mi się!

Wiem, że zdarzają się nam gorsze rzeczy, ale spośród tych przyziemnych – nuda wśród dzieci może skończyć się prawdziwą katastrofą lub awanturą. Żeby do tego nie dopuścić staram się trzymać rękę na pulsie i obserwować kiedy nadchodzi ten moment, gdy muszę wymyślić aktywność, która rozładuje emocje, zapełni czas i nie dopuści do „zbyt kreatywnej zabawy” moich dzieci.

 

 Lista 15 rzeczy, które możesz zrobić z dziećmi, w czasie pandemii 🙂

DZIEŃ na „tak” – jeden dzień, w którym bez względu na to, o co pytają dzieci, odpowiedź brzmi „tak”, oczywiście w granicach rozsądku. Lody na śniadanie? Tak. Bajki do późna? Tak. Piżama cały dzień? Tak. Mogę nie myć zębów? Tak.

KONKURS PIZZY – każdy robi swoją pizzę, ze swoimi ulubionymi składnikami, kosztujecie każdą z nich aby wybrać najlepszą.

WSPÓLNE PIECZENIE – to jeden z moich ulubionych sposobów na dobry wspólny czas. Każdy chce zjeść ciasto, każdy pomaga, ma swoje zadanie do wykonania.

PISANIE LISTÓW – zapomniałam jak to jest pisać listy, odręcznie, na papierze  🙂  Napisaliśmy listy do cioci, dziadków i chyba będziemy to kontynuować – świetna zabawa.

BAZA W SALONIE – wyjmij wszystkie koce i poduszki i zrób bazę w salonie. Opowiadaj historie o duchach, graj w planszówki, czytaj książki.

nibyPODRÓŻ do innego kraju – wybierzcie kraj, do którego chcielibyście się wybrać i porozmawiajcie o nim, zjedzcie jakąś lokalną potrawę, zbudujcie znaną budowle z klocków lego, puść muzykę typową dla kraju, włącz film/bajkę. Daj dzieciom poczucie bycia gdzie indziej.

WIOSENNE PORZĄDKI – zapisz kilka rzeczy, które musisz wyczyścić lub posprzątać w domu (takie, które dzieci mogą ogarnąć), włóż je do kapelusza i każde dziecko wybiera jedną rzecz. Następnie ustaw minutnik na 15-20 minut, włącz fajną muzykę i bawcie się we wspólne wiosenne porządki.

SADZIMY ROŚLINY – dzieciaki uwielbiają bawić się w ziemi. Nie ważne czy masz ogród, czy balkon czy tylko parapet – posadźcie razem roślinkę, wysiejcie zioła.

WSPÓLNE ĆWICZENIA – ustaw matę, włącz ćwiczenia na YT albo sami wymyślajcie ćwiczenia. Raz Ty, raz dziecko

WSPÓLNE GRANIE – nie znoszę gdy moje dzieci jęczą, że chcą grać na tablecie, xboxie ale jednocześnie widzę, jak bardzo to lubią. Dzięki wspólnej grze mogę posłuchać i przynajmniej spróbować zrozumieć o czym do mnie mówią całymi dniami.

ZRÓBCIE PRZEDSTAWIENIE/ KONCERT – poproś dzieci aby wymyśliły jakąś sztukę, zagrały koncert. Zróbcie zaproszenia na występ, przygotujcie scenę, widownię

IDŹCIE RAZEM DO ZOO/ MUZEUM /TEATRU – oczywiście wirtualnie. Obecnie wiele instytucji organizuje wirtualne zwiedzanie lub przedstawienia, spektakle. Ostatnio byliśmy w Operze Narodowej na Śpiącej Królewnie 🙂

PRZEBIERANKI – załóżcie na siebie ubranie, w których nigdy nie chodzicie albo kostiumy z balu przebierańców, niech to będzie zabawa dla wszystkich.

GODZINA Z… – każde dziecko wybrało sobie zabawę, w którą będziemy się bawić wspólnie (godzina z Lego, godzina z lalką Barbie, godzina z Gravitraxem)

EKSPERYMENTY – dzieciaki uwielbiają wszelkie eksperymenty, brudzenie się i doświadczanie na własne oczy różnych zjawisk

 

Z jednej strony nie mogę się doczekać „normalności”, z drugiej – jestem wdzięczna, że mogę spędzić więcej czasu z moimi bliskimi. A Ty, jakie masz pomysły, aby zająć czas dzieciom?

sciskam

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x