wychowuj nie wariuj

Jakie wspomnienia z dzieciństwa będą mieć moje dzieci?

Zastanawiałaś się kiedyś, co zapamiętają dzieci ze swojego dzieciństwa? Jakimi rodzicami będziemy we wspomnieniach naszych dzieci za 30 lat? Czy wspomnienia z dzieciństwa będą szczęśliwe?

Za niedługo Dzień Mamy i Dzień Dziecka. To kolejne uroczyste, miłe i ważne dni, która spędzimy inaczej niż zwykle. Mamy trudny czas. Nie wiemy jak i kiedy się skończy. Zastanawiając się jak przeżyć te dni, jak je zorganizować aby było miło, by zostały w pamięci na dłużej, moje myśli powędrowały do wspomnień z dzieciństwa.

instagram projekt rodzina

I tu nasuwa się od razu myśl, że w naszej pamięci, tak jak w pamięci naszych dzieci zostają wspomnienia, które często nie dotyczą najlepszych zabawek, najdroższych wakacji, a chwil, wydarzeń, przeżyć, w których czuliśmy się bezpieczni /lub nie, kiedy czuliśmy się kochani/ lub nie, kiedy byliśmy ważni / lub nie.

 

Czy naprawdę wiem, co moje dzieci zapamiętają o mnie? Jakie będą mieć wspomnienia z dzieciństwa?

Dużo myślałam o własnym dzieciństwie i wspomnieniach, które naprawdę przetrwały w mojej głowie. Mam takie poczucie, że jako rodzice zwykle kładziemy nacisk na rzeczy, które nie mają aż tak wielkiego znaczenia jak nam się wydaje. Nasze dzieci prawdopodobnie nie będą pamiętać każdego szczegółu wystroju naszego domu ani tego, jak doskonale wyglądał nasz krajobraz z okna, ani czy nasza lodówka była zaopatrzona w najwyższej jakości produkty.

Skupmy się zatem na tym, co naprawdę ważne.

Dajmy naszym dzieciom szczęśliwe i wartościowe wspomnienia z dzieciństwa

  1. Moment, kiedy dałaś/ dałeś im odwagę, by spróbować czegoś nowego.

Dzieciństwo to niekończący się czas nauki, często poza strefą komfortu. Za każdym razem, gdy trzymasz ich za rękę dodając im otuchy, dajesz im odwagę, by zrobić nowy krok, a to daje im nowe wspomnienie, które będzie trwać. Bycie przy nich, gdy uczą się nowej rzeczy, gdy mają wystąpić na scenie, gdy robią cokolwiek, co kiedyś uważali za „niemożliwe”- nie tylko daje im nowe umiejętności ale buduje ich zaufanie i wspomnienia, że byliście z nimi w trudnym czasie.

  1. Czas, kiedy uczyłaś / uczyłeś przez przykład, a nie tylko słowa.

Dzieci zawsze się uczą, ale jako rodzice nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że zawsze czegoś ich uczymy. Nie zawsze pamiętają, co mówisz, ale zwracają BARDZO swoją uwagę na to, co robisz. Kiedy twoje słowa zbiegną się z twoimi działaniami, będą pamiętać. Kiedy twoje słowa będą sprzeczne z twoimi działaniami, twoje dzieci również będą to pamiętać.

  1. Chwile, w których czuli się bezpiecznie.

W sercu każdego dziecka jest wrażliwość i potrzeba bezpieczeństwa. Twoje dzieci zapamiętają chwile, w których ścigałaś potwory spod ich łóżka lub tuliłaś je po nocnym koszmarze, ale będą też pamiętać czasy, w których twój temperament stał się potworem, którego się obawiały.

Nasze dzieci prawdopodobnie będą nas czasem denerwować (może się zdarzyć, że będą to robić non stop 🙂 ), ponieważ to część życia, ale zadbaj o to, aby twoje dzieci czuły się bezpiecznie przez cały czas, gdy są z tobą.

  1. Czas, w których masz dla nich czas.

Twoje dzieci nie potrzebują, abyś była doskonała, ale potrzebują twojej obecności. Dzieci mierzą miłość przede wszystkim poprzez naszą uważność na nie. Potrzebują naszej niepodzielnej uwagi. Czas, kiedy  przestajesz pracować, wychodzić na zewnątrz, rzucać piłkę lub skakać na trampolinie, zapadną w pamięć na zawsze w ich umysłach i sercach. Poświęć trochę czasu na robienie małych rzeczy ze swoimi dziećmi, bo w końcu będą to chwile, które mają największe znaczenie.

  1. Sposób interakcji z małżonkiem/ partnerem.

Obserwując, nasze dzieci kształtują swoje poglądy również na temat miłości. Jak traktujemy naszego męża lub żonę, jakie mamy relacje, jak się do siebie odzywamy, jak o sobie mówimy. Staraj się mieć takie małżeństwo, które da im dobrą wizję tego, jak to powinno wyglądać. Zaufanie, szacunek, miłość, zrozumienie, partnerstwo…

  1. Twoje słowa budują poczucie wartości na całe życie

Dzieci będą opierać swoje poczucie tożsamości, zdolności, a nawet poczucia własnej wartości w dużej mierze na słowach, które do nich mówisz w tych początkowych latach ich życia. Częścią naszej pracy jako rodziców jest uczenie, często poprawianie i dyscyplinowanie, ale nawet zwracając uwagę, niech wasze słowa będą pełne miłości, zachęty i pozytywnego wzmocnienia (o ile to możliwe).

  1. Rodzinne tradycje, które będziecie pielęgnować

Dzieci uwielbiają spontaniczność, ale mają też głęboką potrzebę przewidywalności. Twoje dzieci zapamiętają ustanowione przez ciebie „tradycje”, bez względu na to, czy jest to cotygodniowa noc z filmem rodzinnym (lub grą), miejsce, w którym regularnie podróżujesz na rodzinne wypady, sposób, w jaki obchodzisz urodziny i specjalne wydarzenia lub inne szczególne tradycje. Staraj się tworzyć tradycje, które pewnego dnia będą chcieli przekazać własnym dzieciom.

Pamięć jest wybiórcza i czasami zakrzywia rzeczywistość. Co dziwne, a może właśnie prawdziwe, nie pamiętam wielu „ważnych” wydarzeń. Pamiętam wspólne zabawy i wielkie awantury, spontaniczne wyjazdy, chwile, kiedy czułam się zaopiekowana i kiedy bardzo się bałam, zwykłe momenty, zwyczajne przedmioty.

A Ty, co pamiętasz najlepiej ze swojego dzieciństwa?

sciskam

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x