być kobietąksiążki

Mama w książkach dla dzieci.

To cudownie, jak wiele książek jest dziś na rynku. Można wybierać, przebierać, wymyślać i wyszukiwać prawdziwe perełki. Jestem przekonana, że każdy, kto tylko chce może znaleźć coś dla siebie. A jak o książkach mowa i to jeszcze w maju, miesiącu kwitnących bzów, najpiękniejszej wiosny i … dnia Mamy, nie mogłam przejść obojętnie obok tematu Mamy. Dziś miło i sentymentalnie – zestawienie Mama w książkach dla dzieci.

Dzień Matki przed nami – doskonały argument, by sięgnąć po książeczki o Mamach, a przy tym o uczuciach, pragnieniach, rozterkach i radościach. W zestawieniu znajdziesz książki dla maluchów jak i starszych dzieci.instagram projekt rodzina

Niektóre z nich są łatwe i przyjemne, inne – trudne i ciężkie, ale bardzo prawdziwe. Są pozycje, które opowiadają o miłości, o zbawiennym przytulasie, o wspólnej zabawie, jak i o depresji czy chorobie. Są książki nowe, nowiuteńkie i takie, po które sięgamy od lat 🙂

 

Mama w książkach dla dzieci

 

Jak Mama została Indianką (Ulf Stark, wydawnictwo Zakamarki)

Książka opowiada historię pewnego, na pozór zwykłego dnia z życia małego chłopca Ulfa – chłopiec postanowił pobawić się w Indian. Niespodziewanie, do zabawy dołączyła mama, dzięki czemu spędzają wspólnie niezwykły dzień. Łowią ryby, pływają w jeziorze, są razem, a wspomnienia tego jakże na pozór zwykłego dnia zostaje w pamięci na bardzo długo. Jest to absolutnie cudowna książka, dla dzieci w każdym wieku (w moim mniemaniu). Jest ciekawa, zabawna i porusza temat tak bardzo ważny, potrzebny i mam wrażenie, że zawsze w deficycie (szczególnie w oczach dziecka) – wspólna zabawa, wspólny czas tylko dla dziecka. Moje dzieci zawsze słuchają tej książki z otwartymi buziami, mimo że znają ja doskonale.

 

Mama bohatera (Malo Roberto, Mateos Francisco Javier, wydawnictwo Tako)

Nie jest to zwykła bajka, chociaż nie brakuje w niej rycerzy, króla, ogra, goblina, magii i wartkiej akcji. Prawdziwym bohaterem,  okazuje się pewna niestandardowa mama, która wyrusza ze swoim synem do Czarnego Kawalera,  by w imieniu króla negocjować rozłożenie pewnego długu na dogodne raty… To niepowtarzalna historia o sile matczynej miłości. Genialna za równo pod względem ilustracji jak i opowieści.

 

Wszystkie moje mamy (Renata Piątkowska, Maciej Szymonowicz, wydawnictwo Literatura)

Jest to książka z serii książek opowiadających dzieciom o wojnie. Bohaterem jest chłopiec, który prowadzi nas za druty warszawskiego getta. W tym okrutnym i złym świecie Szymek spotkał też ludzi dobrych, którzy go ratowali, próbowali ukoić strach, rozpacz i przerażenie. Pokazuje wojnę widzianą oczami dziecka. W książce pokazana jest również postać Ireny Sendlerowej. Sposób  w jaki Renata Piątkowska pokazała zło i dobro pozwala bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci.

 

Basia i mama w pracy (Stanecka Zofia, Oklejak Marianna, wydawnictwo Egmont)

Mama Basi zaczyna pracować. Ma dużo mniej czasu dla rodziny. Szybko okazuje się, że nie tylko Basia źle to znosi… Dzięki „prawdziwości” postaci Basi, zarówno rodzic, jak i dziecko może się od niej czegoś nauczyć, coś zauważyć. Chociażby: jak radzić sobie w trudnych sytuacjach,  pomóc zrozumieć otaczający świat. Basia jest bowiem dowcipna, mądra i taka „zwyczajna” łatwo jest się odnaleźć w jej postaci.

 

Tsatsiki i mamuśka (Moni Nilsson, wydawnictwo Zakamarki)

Tsatsiki niezwykłe imię, dla zwyczajnego chłopcem. Choć nic o tym nie świadczy. Jego mama – Mamuśka, gra na gitarze basowej w zespole rockowym, a jego tata jest greckim poławiaczem ośmiornic i nawet nie wie o istnieniu swojego syna. Seria książek o Tsatsikim, to opowieść o siedmioletnim chłopcu mieszkającym w Sztokholmie. Tsatsiki i mamuśka, to pierwsza z serii pięciu książek – przetłumaczona na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzana (najlepsza książkę roku w kategorii wiekowej 7-9 lat). Seria porusza trudne tematy, ale jest „idealnie zabawna”, więc z pewnością przypadnie do gustu.

 

Filip i mama, która zapomniała (Pija Lindenbaum, wydawnictwo Zakamarki)

Mama Filipa jest bardzo zmęczona i zestresowana.  Pewnego dnia zamienia się w smoka i zupełnie zapomina, co się robi będąc mamą… Filip wyrusza z mamą w poszukiwaniu lekarstwa na smoki, a w między czasie, mama… wylizuje talerze, zamiast je zmywać, zionie ogniem, je muchy i ze złości wali ogonem o ziemię.

Książka, dzięki niewielkiej liczbie słów i bardzo sugestywnych ilustracji – otwierają przed młodymi czytelnikami świat, w którym bez problemu się odnajdują. Świat pełen humoru, niejednoznaczności, emocji, świat, w którym wszystko może się wydarzyć.

 

Nasza Mama czarodziejka (Joanna Papuzińska, wydawnictwo Literatura)

Opowieść o mamie, która (jak my wszystkie 🙂 ) jest czarodziejką i lekarstwem na wszelkie problemy i strachy. Mama, główna bohaterka wygląda całkiem zwyczajnie. Lubi bawić się ze swoimi dziećmi i zawsze przychodzi z pomocą, gdy coś jest nie tak. A dodatkowo potrafi ulepić z ciasta kawałeczek rożka, który odłamał się księżycowi. Podczas kolacji częstuje potwora sałatą, ba! nawet broni go przed ludźmi, ratuje chłopca zmienionego w wielkoluda. Książka pełna pięknych grafik.

 

Moja mama gorylica (Frida Nilsson, wydawnictwo Zakamarki)

Pewnego dnia przed domem dziecka słychać pisk opon starego volvo. Wysiada z niego… gorylica, która przyjechała, by adoptować dziecko. Jonna, marzyła, o eleganckiej, pachnącej perfumami mamie. Gorylica jest natomiast wielka i niezgrabna. Książka szwedki, Fridy Nilsson z humorem i dużą dozą absurdu przekonuje, że pozory mogą mylić. Historia Jonny to sielankowo – różowa opowieść o dziewczynce, która finalnie znalazła swoje szczęście w domu Gorylicy.

 

Miłość (Astrid Desbordes, Pauline Martin, wydawnictwo Entliczek) 

Poetycka, zabawna opowieść o miłości Matki do dziecka. Pewnego dnia chłopiec – Archibald pyta swojej Mamy: „Powiedz, mamo, czy będziesz mnie kochać całe życie?”. Każda rozkładówka przedstawia przeciwstawne sytuacje z codziennego życia rodziny i odpowiada zawsze tak samo. Francuski bestseller przetłumaczony na 19 języków. U nas, książka jest uwielbiana, serio. Dzieciaki zawsze się przy niej rozczulają i odnajdują, a może raczej potwierdzają bezwarunkowość matczynej miłości. Doskonale odnajdują siebie w postaci chłopca, który czasem rozrabia, czasem się złości czasem marudzi ale niezależnie od sytuacji Mama potwierdza, że kocha go mimo wszystko.

 

Moja Mama (Itoiz Mayana, wydawnictwo Babaryba)

Każdego wieczoru, przed snem dziecko bawi się ze swoją mamą. Często dopiero wieczorem, mamy czas dla siebie nawzajem, na bycie razem, wspólną zabawę, przytulanie, rozmowę, wymyślanie wieczornych opowieści. Niewielka ilość tekstu i piękne rysunki dają nam miejsce na więcej! Więcej zabawy, historii, słów, bliskości.

 

Moja Mama (Anthony Browne, wydawnictwo Dwie Siostry)

Dowcipna i wzruszająca książka dla maluchów o mamie widzianej oczami dziecka. Całostronicowe ilustracje, opatrzone prostym tekstem, są pochwałą matczynej wszechmocy: mama jest genialną żonglerką, potrafi śpiewać jak anioł, jest wybitną malarką, dobrą wróżką, astronautką, najsilniejszą kobietą na świecie, jest wygodna jak fotel… Mogłaby być kim zechce, a zechciała być supermamą.

 

Mama (Hélene Delforge, wydawnictwo Media Rodzina)

Mama. Słowo niezwykłe, wyjątkowe a jednocześnie uniwersalne. Książka, moim zdaniem jest wspaniała. Cieszy zarówno oko i ucho. Quentin Gréban stworzył absolutnie wspaniałą kolekcję portretów matek z różnych epok i stron świata, a Hélène Delforge opatrzyła je pięknymi, poetyckimi tekstami. Wśród nich wzruszające obrazy dzieciństwa, urocze opowiastki o dziecięcych całusach czy niechęci do brokułów, ale także refleksje mamy dorastającej córki, zmęczenie rodzicielskimi obowiązkami czy obawy samotnej matki. Wiele odcieni macierzyństwa w zachwycającej formie graficznej. Niekiedy wydaje się, że tekst jest za trudny dla dziecka, ale jest tutaj sporo miejsca na opowieść, rozmowę, tłumaczenie. Obrazy powalają.

 

Super M (Dawid Ryski, wydawnictwo Babaryba)

Książka o mocach superbohatera. Co superbohater powinien potrafić? Pędzić z prędkością światła, znać odpowiedź na każde pytanie, poskramiać złe moce, być w wielu miejscach naraz… Co najlepsze, nie musisz szukać go w bajkach, filmach, grach, bo jest znacznie bliżej. Świetna historia, z prostym i pięknym przekazem. Uniwersalna i moim zdaniem idealna na prezent dla każdej Mamy.  Ja się popłakałam czytając, serio 🙂

 

Mama miała operację (Krisztina Toth, wydawnictwo Finebooks)

Książka porusza szalenie trudny temat – choroby rodzica. To dla dziecka sytuacja bardzo trudna, ale Krisztina Tóth przybliża ten temat ze świeżym spojrzeniem. Wyjaśnia dzieciom, co oznacza nowotwór i że o wszystkim można, a nawet trzeba rozmawiać. To książka pełna humoru, która pokazuje, jak przetrwać rodzinny kryzys i jak możemy wytłumaczyć dzieciom, ze nic nie jest straszne, jeśli my, dorośli, jasno i zrozumiale o tym opowiemy.

Krisztina Tóth należy do najbardziej znanych i lubianych węgierskich autorek książek dla dzieci i dorosłych. Książkę poleca Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie.

 

Kochana mamusia (Frączek Agnieszka, Lescoat Elen, wydawnictwo Debit)

Pełna ciepła i humoru wierszowana opowieść o najważniejszej dla każdego dziecka osobie – mamusi. Wysmakowaną szatę graficzna, którą współtworzą urocze pastelowe ilustracje i specjalnie zakomponowane czcionki tekstu doskonale uzupełnia niebanalny wiersz autorstwa pani Agnieszki Frączek.

 

Kiedyś (Alison McGhee, wydawnictwo Mamania)

Kolejna cudowna, sentymentalna opowieść o miłości matki do dziecka. Pełna pięknych ilustracji, z niewielką ilością tekstu. Książka, którą musiałam tłumaczyć maluchom, bo pojęcie czasu nie jest najmocniejszą stroną.

Kiedyś zanurkujesz w przejrzystej chłodnej wodzie jeziora, kiedyś spojrzysz na dom, kiedyś poczujesz słodki ciężar na swoich silnych plecach, kiedyś będę się przyglądać, jak czeszesz swoje dziecko, kiedyś… nadejdzie dzień, kiedy o mnie pomyślisz…

 

 

Uśmiech dla żabki (Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak, wydawnictwo Ezop)

To historia o tym, jak wielką moc ma Mama i jej szczery uśmiech. Mama Żabki zna prosty i skuteczny sposób na poprawę humoru swojej córeczki. Jest nim czuły i promienny uśmiech, który niczym serdeczne zaklęcie potrafi przemienić smutek w radość. Każda Mama ma swój „patent” na wywołanie uśmiechu na twarzy swojego dziecka, prawda?  🙂

 

Mamo przytul mnie (Dagna Ślepowrońska, Anna Casalis, wydawnictwo Wilga)

Cała książka składa się z czterech pięknych opowieści o relacji mamy i dziecka. Książka pełna miłości, czułości, zrozumienia. Idealna przed snem. To jedna, z „tych” perełek, która może nie odniosła powalającego sukcesu, a uważam, że znajdzie miejsce w każdym domu.

 

Matka Polka (Orlińska Zuzanna, wydawnictwo Literatura)

Matka Polka to przede wszystkim matka niepokorna, z charakterem, własnym zdaniem, To kompilacja mamuśki Tsatsikiego i mamy z Dzieci z Bullerbyn. To niezwykła postać, która pojedynkuje się z piratami, a w piwnicy trzyma egipski sarkofag. „Moja matka” – mówi o niej Polek – syn, a w jego głosie słychać dumę. W emocjonującym świecie przygód jest nadal miejsce na delikatność i wrażliwość, potrzebna zarówno synom i ich bohaterskim i niezwykłym matkom.

 

Idealny prezent na Dzień Mamy

Udało się 🙂 Zgromadziłam dziewiętnaście, moim zdaniem fantastycznych tytułów z Mamą w roli głównej. Są doskonałe na prezent dla każdej Mamy i każdego dziecka. To książki, które zauroczą, rozśmieszą, dadzą do myślenia, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Myślę, że w bibliotece każdego dziecka powinna znaleźć się choć jedna z nich.

Jeśli  czytamy dzieciom o emocjach, o bohaterach, o niezwykłych miejscach i o wyjątkowych ludziach, to w naszej biblioteczce nie może zabraknąć wątku Mamy, największego superbohatera, który jest zawsze blisko, kocha najmocniej na świecie i potrafi robić rzeczy, o których innym się nawet nie śniło 🙂

 

PS Zawarte w tym wpisie linki kierują Cię do Ceneo (porównywarki cen), który jeśli dokonasz zakupu, wypłaci mi drobną prowizję. Nie wpływa to na cenę produktu. Robię to, gdyż sama korzystam z Ceneo aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku i myślę, że i jest to wygodne i fajne rozwiązanie. Dokonując zakupu z podanych linków, dajesz mi znać, że moja rekomendacja jest dla Ciebie przydatna. 

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Różane Dzieciństwo

Świetne zestawienie 🙂 cześć z tych książek znamy i lubimy, ale wiele jeszcze przed nami.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x