książki

O czym szumią drzewa – opowieść o lesie i jego mieszkańcach dla najmłodszych.

„O czym szumią drzewa” to kolejna, fantastyczna książka, obok której nie mogłam przejść obojętnie. Autor, Peter Wohlleben to leśnik z krwi i kości. Od lat stara się spopularyzować wiedzę o lesie i zwierzętach. Jest założycielem Leśnej Akademii i od ponad 25 lat zabiera grupy dzieci na niezapomniane wycieczki do lasu.

Zanim powstała „O czym szumią drzewa” autor napisał znane na całym świecie „Sekretne życie drzew” i „Duchowe życie zwierząt”, a także ” Nieznane więzy natury”.

O czym szumią drzewa  frajda dla wszystkich, niezależnie od wieku

O czym szumią drzewa, to książka kierowana, tym razem do najmłodszych czytelników. Ale szczerze mówiąc, miałam ogromną frajdę czytając każdą ze stron. Ba, nawet na wpół przytomne dzieci, leżąc w łózkach, mówiły: mamusiu dokończmy jutro, a ja na to: no pewnie, jeszcze tylko ten rozdział, albo dwa przeczytamy, dobrze? 🙂

To książka, dzięki której inaczej spojrzysz na las, drzewa, otaczającą Cię przyrodę. Poczujesz na nowo ciekawość dziecka i zaczniesz przyglądać się liściom, korze, mchom… To książka, która rozkocha w sobie kolejne pokolenia młodych leśników, którzy na nowo dostrzegą to, o czym zapominamy. Jestem pewna, że O czym szumią drzewa przekona nawet najtwardszego przeciwnika przyrody.

O czym, tak na prawdę szumią drzewa?

Moje dzieci, mimo że (a może właśnie dlatego), że mamy las pod nosem, rzadko dają się namówić na spacer do lasu. Wszystko jest dla nich już znane, nudne, wszędzie już byli, wszystko widzieli. A po lekturze, widzę, że nie muszę ich przekonywać. Wchodzą do lasu i chłoną zapachy, odgłosy… naturę. I nie chodzi mi tu o mistyczne przeżycia w wykonaniu siedmio, czy czterolatka 🙂 Dla nich najważniejsza jest zabawa, a książka pokazuje jak czytać las i jak się w tym lesie bawić.

Niemal za każdym razem słyszę wow! Z zachwytu nad tym wszystkim, co już znali i wydawało im się być czymś zwyczajnym. Dziś, po lekturze O czym szumią drzewa nic nie wydaje się być zwyczajne. Wszystko stało się wyjątkowe.

Żeby nie być gołosłowna, przytoczę kilka tytułów rozdziałów/podrozdziałów: czego boją się drzewa?,  czy las potrafi wywoływać deszcz?, czy drzewa mają babcie i dziadków? czy drzewa mają pryszcze?, czy drzewa latem się pocą?, co drzewa robią nocą?, dlaczego drzewo stoi?, czy w lesie jest internet?

Na te  i wiele, wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w O czym szumią drzewa i gwarantuję, że po lekturze zupełnie inaczej będziecie patrzeć na każde napotkane drzewo 🙂

A dla zachęty TU znajdziecie fragment książki i krótki filmik opublikowany przez Wydawnictwo Otwarte

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olga
6 lat temu

Mamy tę książkę i szczerze ją uwielbiamy. Już kilka razy byliśmy z nią w lesie i okolicznym parku. Nasza czterolatka bardzo lubi czerpać z niej wiedzę o drzewach i mieszkańcach lasu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x