podróże małe i dużewiedzieć więcej

Sposób na nudę. Historia dla dzieci na najdłuższym muralu w Europie.

Nie znam pojęcia nudy. Moja rodzina wciąż dostarcza mi nowych zajęć, abym nie poznała co to znaczy nudzić się. I dobrze, bo to musi być straszne uczucie, szczególnie, jeśli jest bliskie „nie chce mi się” (to doskonale znam). Zastanawiałaś się co zrobić, gdy jeszcze Ci się chce, a Twoje dziecko zaczyna wymyślać dziwne zabawy, tworzyć figury, dokuczać rodzeństwu i ogólnie szukać „co by tu zmajstrować”? A jednocześnie wykrzykuje „nudzi mi się!” Masz sposób na nudę? Może spacer? Historia dla dzieci na najdłuższym muralu w Europie.

Ilekroć widzę w oczach pierworodnego, te specyficzne chochliki, wiem, że trzeba działać szybko, zanim zrodzony pomysł przejdzie do etapu realizacji. Najlepszym sposobem jest wyjście na dwór. To zdecydowanie uspokaja chłopaków (i mnie również). W domu, krzyki dzieci wydają się bardzo głośnie. Na zewnątrz – głos się rozchodzi, nie słychać tak dobitnie jęczenia, narzekania, płaczu potomstwa 🙂

W domu jest ciężej, głośniej. Ileż można rysować, czytać, oglądać bajki (zwykle wciąż te same, bo dzieci nie chcą oglądać nic innego niż Blaze, Dino Trucks i Psi Patrol). Ja wiem, że trzeba być kreatywnym, że można wymyślać tysiące zabaw, i że jest to potrzebne dziecku (pisałam o tym TUTAJ). Ale czasem łatwiej jest po prostu wyjść na dwór – tam zawsze znajdzie się coś nowego, ciekawego.

Ponieważ, ostatnimi czasy pogoda nie rozpieszcza a wyjechać gdzieś dalej się nie udało, zabraliśmy chłopaków na spacer z lekcją historii, sztuki i pasji w tle. 

Najdłuższy mural w Europie

1050 LAT CHWAŁY ORĘŻA POLSKIEGO

Piękny pomysł, aby upamiętnić 100 najważniejszych polskich bitew. Dodatkowo zagospodarować 750 m długości muru (3 m w górę) otaczającego Narodowe Centrum Kryptologii w Legionowie (25 km od centrum Warszawy). Świetne rysunki, ogrom pracy.

Wszystko to powstało dzięki współpracy 10 artystów, pod wodzą Rafała Roskowińskiego, który nie zawiódł i tym razem. Może kojarzycie jego murale w Muzeum Powstania Warszawskiego, stadionu Polonii Warszawa, albo kampanię na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej (plakaty na Pałacu Kultury i Nauki)?

Wracając do muralu – świetny pomysł aby pozbyć się wulgarnych napisów i rysunków nieprzedstawiających niczego sensownego. Pięknie wykonanie – zapiera dech w piersi. Lekcja naszej historii w jednym miejscu podczas krótkiego spaceru.

Co niesamowite, dzieciaki nie były nadzwyczaj zachwycone. Po przejściu ok. 20 metrów stwierdzili, że zimno, że daleko, że nie dadzą rady, a Starszak stwierdził, że : „wiatr go boli” (nie żartuję). Ale kiedy doszli do fragmentu z małą dziewczynką, naprawdę się ożywili. Zadawali pytania i sami na nie odpowiadali. Widok małej dziewczynki ze smutnym misiem w ręku, płaczącej krwią mówi wiele. Odczytywali emocje bez problemu.

Mural okazał się to świetnym pretekstem aby porozmawiać, wytłumaczyć, opowiedzieć.

Gdzie jest mural 1050 LAT CHWAŁY ORĘŻA POLSKIEGO?

Mural znajduje się w Legionowie na murze okalającym legionowskie Narodowe Centrum Kryptologii, przy ul. Szwajcarskiej. Przy samej stacji PKP Legionowo. Z Warszawy czas podróży pociągiem to ok 20-25 min. – linia S3 i S9

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.plprojekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

projekt-rodzina.pl

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Matka na Szczycie
5 lat temu

Wow, niesamowita miejscówka! 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x