książki

Kultowa seria przygód Kapitana Majtasa.

Przygody Kapitana Majtasa to seria książek Dava Pilkeya opowiadający o przygodach dość niesfornych czwartoklasistów. Pierwsza część ukazała się przeszło dwadzieścia lat temu. Obecnie przetłumaczono ją na 40 języków i sprzedano 80 mln egzemplarzy na całym świecie!!! Przygody Majtasa doczekały się również ekranizacji – film Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film (Captain Underpants: The First Epic Movie) miała premierę w 2017 roku.

Na polskim rynku, dzięki wydawnictwu Jaguar dostępne są:

Superbohater jakich mało – Kapitan Majtas

Wydawać by się  mogło, że seria opowiada o tytułowym Kapitanie Majtasie, ale tak naprawdę głównymi bohaterami są George i Harold. Chłopcy, którzy w wolnych chwilach rysują komiksy i wymyślają historie o super bohaterach, a większość czasu spędzają na „łobuzowaniu”, czym doprowadzają do szału nauczycieli ze swojej szkoły, a przede wszystkim okropnego dyrektora Kruppa.

Jak łatwo się domyślić, w pewnym momencie miarka się przebrała, trafiają na dywanik do dyrektora i aby uniknąć kary,  postanawiają skorzystać z hipnozy. Tak oto dyrektor Krupp staje się Kapitanem Majtasem. Przemieniony dyrektor nie rozwiązuje jednak problemów chłopców, a raczej dokłada kilka nowych. Teraz przyjaciele muszą zajmować się niańczeniem nietypowego superbohatera, ratowaniem świata i z kosmosu.

Cała seria zawierają krótkie i baaardzo humorystyczne fabuły. Kapitan Majtas jest swego rodzaju satyrą komiksowych superbohaterów. Nie ma super stroju, ma natomiast… majtki 🙂

Książki są napisane prostym językiem, dość dużymi literami, z dużą ilością komiksowych, czarno-białych rysunków. To krótkie i przyjemne historyjki dla dzieciaków, które doskonale nadają się do samodzielnego czytania.

To, co może budzić pewne kontrowersje to żarty i użyty niekiedy język. Ale…mimo że żarty nie są najwyższych lotów (szczególnie dla dorosłych) dzieciaki je uwielbiają. Moim zdaniem, nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać po okładce.

Dla kogo Przygody Kapitana Majtasa?

Przygody Kapitana Majtasa są skrojone na potrzeby, wiek i zainteresowania dzieciaków. To nie jest książka dla najmłodszych, jeszcze czterolatek nie wiele z tego rozumie ale już siedmiolatek odnajduje się doskonale w rzeczywistości bohaterów.

To nie jest książka dla i o ładnych i grzecznych dzieciach. To nie jest, moim zdaniem, super edukacyjna pozycja. Ale nie zawsze przecież musi być. Mimo wszystko, w książce jest wyraźnie zaznaczona granica pomiędzy dobrem a złem.

To książka o łobuzach, którzy mają irracjonalne pomysły i wcielają je w życie.

Ich przygody są utrzymane dokładnie w takim samym kontekście, jak co poniektóre historie mojego Starszaka. I myślę, że właśnie dlatego są tak bardzo lubiane przez dzieci.

Abstrakcyjne historie, „niegrzeczni” bohaterowie, wpadające w ucho nazwy, proste dziecinne dowcipy, genialnie obrazujące komiksowe rysunki – mieszanka, którą kochają dzieciaki.

Myślę, choć może się mylę, że opowieść ta szczególnie wpadnie w oko dzieciakom takim jak George i Harold – wiecznie rozbieganym, „psocącym”, lubiącym nowe technologie, roboty i żarty. Bo opowieść o super bohaterze, który ratuje świat w samych majtkach jest specyficzną historią, która przyciąga miliony dzieci na całym świecie.

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x