podróże małe i duże

Z dziećmi w lesie – najpiękniejsze wrzosowisko w Polsce.

Rok szkolny się zaczął i o swobodzie i podróżach przypominają tylko weekendy. Korzystając z niezłej pogody, w ostatni weekend wybraliśmy się na wydmy lucynowsko – mostowieckie. A tam oprócz połaci lasu, piachu, wydm i grzybów natrafiliśmy (nie przypadkiem) na absolutnie najpiękniejsze wrzosowisko w Polsce.

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie zostały objęte obszarem„Natura 2000”, które zajmują powierzchnię 427,8 ha (wow). „Teren ten obejmuje kompleks wydm porośniętych murawami psammofilnymi, wrzosowiskami oraz różnymi zbiorowiskami borowymi. Pożar w 1993 r. zniszczył znaczną część lasów, jednocześnie spowodował bardzo silną ekspansję mącznicy lekarskiej, której płaty osiągają powierzchnię 100-200 m2. Stanowisko to można zaliczyć do największych znanych stanowisk tego gatunku w Polsce. Na omawianym terenie obok wrzosowisk mącznicowych występują także murawy szczotlichowe, wrzosowiska oraz zróżnicowane troficznie zbiorowiska borowe. Flora liczy 348 gatunków roślin naczyniowych.”*

Jak dojechać do wrzosowisk?

Wydmy znajdują się w miejscowości Mostówka, 40 min od Warszawy (droga na Wyszków). Jedziemy do Mostówki, na zakręcie, zaraz za przejazdem kolejowym, na piaskowej drodze zostawiliśmy samochód.

Wchodząc do lasu, wydaje się, że jest jak każdy inny, ale po przejściu kilkuset metrów pojawiają się wydmy, i przestrzeń porośnięta pięknymi różowo – fioletowymi wrzosami.

Widok naprawdę bajeczny, choć nie oszukujmy się, na dzieciach nie zrobił zbyt wielkiego wrażenia 🙂 Ale to nie jest nam straszne – zwykle to co zachwyca mnie, nie zawsze oddziałuje jakoś specjalnie na moje dzieci. Gdy weszliśmy na wrzosowisko usłyszałam od moich Potworów: „no ładne, ale co robimy?!?”

Znaleźć zajęcie w lesie dla moich dzikich dzieci to nie problem. Wielki zachwyt budzą wszelkie szyszki, liście, patyki, mchy, połamane gałęzie, drzewa… 🙂  O zabawach w lesie jeszcze coś kiedyś napiszę 🙂

A teraz śpieszcie się, bo wrzosy kwitną sierpień – wrzesień więc przed nami ostatnie weekendy aby zobaczyć to bajeczne wrzosowisko.

*http://www.zabrodzie.pl/

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Matka na Szczycie
4 lat temu

Ale super jesienne miejsce 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x