wychowuj nie wariuj

Leśne wychowanie. Park edukacyjny w Pomiechówku

Bardzo sobie cenię możliwość wychowywanie dzieci blisko przyrody. Las i łąki, w pobliżu których mieszkamy dają niczym nieskrępowaną możliwość poznawania, uczenia się  i doświadczania na własnej skórze czym jest natura. Dlatego tak bardzo cieszą mnie takie inwestycje. Park edukacyjny w Pomiechówku to przykład świetnej inwestycji.

Poprzez park, ścieżki edukacyjne, naturalne place zabaw dzieciaki mogą obcować z przyrodą i uczyć się dbać i szanować. Oby jak najwięcej takich miejsc.

Latem, będąc na kajakach w Pomiechówku, zauważyliśmy, że na jednym z brzegów buduje się coś fajnego. Teraz wiemy już, że budował się park edukacyjny w Pomiechówku.

Dydaktyczno – rekreacyjny kompleks leśny Dolina Wkry.

Jest to projekt gminy Pomiechówek, który uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych (projekt o wartości blisko 10 mln zł)

Założeniem parku jest „regeneracja siedlisk przyrodniczych, ochronę zagrożonych gatunków, ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego i budowę infrastruktury służącej do edukacji przyrodniczej.”

Park edukacyjny jakich mało

Z całą pewnością nie jest to zwykły park. Znajdziemy tu ścieżkę linową z punktami widokowymi, kładkę – 1,5 m nad powierzchnią ziemi, tematyczne podesty edukacyjne w postaci tablic i modeli trójwymiarowych, które obrazują chronione ptaki oraz zbiorowiska roślinne. W planach jest wieża obserwacyjna. Mają się w niej znajdować stanowiska multimedialne umożliwiające naukę głosów popularnych ptaków, w której zamontowane zostaną lornetki do obserwacji gadów występujących nad rzeką Wkrą.

Cała ścieżka znajduje się tuż nad brzegiem Wkry i przeprowadza nas przez cały rok  w lesie. Są tu wiaty z pięknymi rysunkami Emilii Dziubak (te same, które możecie znać z książki „Rok w lesie” – wydawnictwo Nasza Księgarnia). Opisy roślin, grzybów, zwierząt ich zwyczajów. Możemy zwiedzić część parku z poziomu koron drzew, możemy zobaczyć sylwetki występujących na tym terenie leśnych ssaków. Jest tu również łąka motyli z trójwymiarowymi rzeźbami w powiększeniu 50:1 oraz rzeźba pająka krzyżaka łąkowego w skali 100:1.

Te wszystkie edukacyjne wątki przeplata ogromny naturalny plac zabaw z labiryntem, ogromną karuzelą, huśtawkami, leśnymi torami przeszkód, ścieżkami sensorycznymi, równoważniami. Jest tam też cały system wodno – przelewowy (chociaż nie wiem czy to odpowiednia nazwa): połączone drewniane rynny, przepompownia wodna, młyn, które nie działały teraz, ale myślę, że jest to spowodowane porą roku. Latem – będzie się działo, bo, mimo że nie było teraz wody, jestem pewna, że latem będą tu wielkie kolejki dzieciaków (i nie tylko). To co zasługuje tu na uwagę  – jest tu przestrzeń, dużo terenu, który stwarza możliwości fantastycznej, nieskrępowanej zabawy.

Jak trafić do dydaktyczno – rekreacyjnego kompleksu leśnego Dolina Wkry?

Park znajduje się w Pomiechówku. Ok 40 km na północny – zachód od centrum Warszawy. Możemy dojechać tu samochodem oraz pociągiem. Przy samym parku (ulica Nasielska) znajduje się wydzielony parking. W nawigacji można wpisać np. park linowy Pomiechówek.

PS. Nie jest złym pomysłem zaopatrzyć się ubranie na zmianę i jakieś przekąski – w parku można spędzić sporo czasu, wybrudzić się i zgłodnieć 🙂

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TosiMama
TosiMama
5 lat temu

Miejsce, do którego musimy pojechać!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x