książkiwychowuj nie wariuj

Biblioteka małego Polaka. Książki dla dzieci o Polsce

W naszym domu historia i tradycja ma szczególne miejsce. Krzewienie miłości i szacunku do Polski ma dla nas olbrzymią wartość. Staramy się opowiadać dzieciom o Polsce, jej historii, legendach, przekazujemy to w taki sposób, jaki umiemy i uznajemy za słuszny. Jednym ze sposobów są książki dla dzieci o Polsce – nasza prywatna biblioteka małego Polaka.

W naszych zbiorach nie mogło zabraknąć bajek, książek, zabawek, gier edukacyjnych o Polsce.

biblioteka-malego-polaka-13

biblioteka-malego-polaka-10

biblioteka-malego-polaka-6

biblioteka-malego-polaka-4

biblioteka-malego-polaka-2

Nie chcę tu pisać recenzji poszczególnych książek, bo jest ich mnóstwo w internetach. Chcę podzielić się z Wami, moim zdaniem fajnymi pozycjami książkowymi o tematyce patriotycznej, które znalazły się w naszym domu (kolejność zupełnie przypadkowa).

Książki różne, większość bardzo lubiana przez moje dzieciaki. Każda z nich, to przede wszystkim świetne ilustracje, więc nie trzeba zachęcać dziecięcia do lektury. Nie koniecznie kolorowe i wesołe, ale zawsze celne.

Książki te, łatwo połączyć z realnym światem. Spacerując ulicami np. Warszawy możemy wracać w rozmowie do książki i  na odwrót. Po spacerze można pokazać dziecku np. rysunek, który dotyczył miejsca, w którym byliśmy.

My bardzo lubimy książki rysunkowe. Jeszcze kilka lat temu, brałam taką książkę do ręki i nie przemawiały one do mnie. No bo przecież, gdzie tekst w książce? On jest najważniejszy. Ale jednak nie. Dzieci pokazały, że świetnie potrafią czytać tego typu książki. A i ja doceniłam niemal nieograniczoną dowolność jaką daję się pośrednikowi opowiadającemu historyjkę. Za każdym razem możemy skupić się na innym aspekcie, innej części strony, innym fragmencie.

Niesamowitym plusem książek obrazkowych jest ilość szczegółów na każdej z kart. Obrazki, pełne wielu detali skupiają uwagę dzieciaków na długi czas. Dzięki temu ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, pamięć. Często nie potrzebują mamy do czytania, tylko sami siadają, wybierają książkę obrazkową i wpatrują się w nią.

W najbliższych dniach obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Weekend, wolne, zimno na dworze. Doskonały czas na książkę.

Może warto pozostać w temacie i spędzić go z książką historyczną. Upiec przynajmniej cztery pieczenie na jednym ogniu. #Relaks z książką, #nauka w zabawie, #krótki sprawdzian własnej wiedzy historycznej, #patriotyzm w praktyce! Co? Pojechałam z tym ostatnim? Znacie to: „Czym skorupka za młodu nasiąknie”, albo „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”? Coś w tym jest!

biblioteka-malego-polaka-23

biblioteka-malego-polaka-15

biblioteka-malego-polaka-20

biblioteka-malego-polaka-18

biblioteka-malego-polaka-22

Lista naszych ulubionych książek dla dzieci o Polsce

Patriotyzm nie musi być dla dorosłych, patriotyzm nie musi być nudny, patriotyzm nie musi być trudny. Zafundujmy więc sobie, rodzinne czytanie historii.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x