duża rodzinaksiążkiwiedzieć więcej

Świąteczna atmosfera w domu pełnym dzieci.

Sezon na święta uważam za otwarty. Ledwo zniknęły znicze ze sklepowych półek, a już w zamian pojawiły się ozdoby świąteczne. Blogi, pełne są już pomysłów, aranżacji, przepisów świątecznych (widziałam już nawet ubraną choinkę na jednym z blogów – w połowie listopada!). Regały w marketach uginają się pod ciężarem zabawek. A dzieci, widząc to dostają oczopląsu (przynajmniej moje). Coraz częściej słychać też: „jak będziesz niegrzeczny Mikołaj nic Ci nie przyniesie!” Już chyba czas, aby wprowadzić świąteczną atmosferę w domu?

 Świąteczna atmosfera wisi w powietrzu

Powiem szczerze, że najlepsze wspomnienia świąteczne, mam z czasów swojego dzieciństwa. Mam wrażenie, że były one bardziej celebrowane, z ogromnym namaszczeniem podchodziło się do tradycji bożonarodzeniowych. A może wcale nie było inaczej, tylko ja inaczej to pamiętam? Chyba też taka jest natura dziecka, że dla nas – dużych coś pozostaje niezauważalne, a dla tych młodszych ma to dużo większe znaczenie. Poza tym, po latach pamiętamy raczej te dobre, miłe rzeczy.

Chciałabym, żeby moje dzieciaki też wspominały święta, jako coś fajnego, miłego, rodzinnego, coś co zawsze będzie powodowało szeroki uśmiech na ich twarzach.

Święta Bożego Narodzenia to dla mnie czas wyjątkowy. Zapach świeżej jedliny, goździków i pomarańczy, piernika… spokój, magia, rodzina, radość… Wspomnienie o nich zawsze powinno pozostać w pamięci.

W moim domu tak będzie – pomyślałam! Nie chcę, żeby Święta Bożego Narodzenia kojarzyły się dzieciom jedynie z prezentami, choinką i ciasteczkami. Chcę magii świąt 🙂

W sieci zanjdziesz pełno pomysłów na prezenty, dania, wystrój domu. Sklepy, promocje, wyprzedaże prześcigają się jak tu złapać klienta – złote czasy handlu nadchodzą.

Miałam taki plan, żeby sporządzić listy prezentów. Lista prezentów dla niego, dla niej, dla dzieci, od dzieci, kupionych, zrobionych własnoręcznie… ale po co? Takich postów jest wiele.

Ja dziś mam też listę, ale nie prezentów, czy pomysłów. Mam coś o wiele lepszego! Lista bajek, książek, piosenek, które wprowadzą Ciebie i Twoje dzieci w świąteczną atmosferę, zanim wszystko rozkręci się na dobre.

Skoro w przedszkolu dzieci już ćwiczą role do Jasełek i śpiewają kolędy – my też będziemy. Powoli zaczynam włączać dzieciom kolędy, piosenki bożonarodzeniowe. Najbardziej lubią Arkę Noego i piosenki wykonywane oczywiście przez dzieci ale i Jazz Christmass & the city jest świetne więc często słychać w naszych głośnikach Znalazłam ostatnio „Kolędy i pastorałki oraz Gwiazdor Emilii Waśniowskiej”, które też wcielę w życie.

Bajki o świętach, zimie, Mikołaju.

(Może niezbyt wyszukane, ale nasze ulubione):

 1. Walt Disney bajki świąteczne,
 2. Rudolf czerwononosy,
 3. Kubuś Puchatek,
 4. Opowieść wigilijna,
 5. Mickey: Bajkowe Święta,
 6. Opowieść wigilijna Myszki Miki,
 7. Elmo ratuje Boże Narodzenie,
 8. Epoka lodowcowa: mamucie święta,
 9. Piękna i Bestia: zaczarowane Święta,
 10. Opowieść wigilijna Smerfów,
 11. Dziewczynka z zapałkami

Książki dla dzieci o świętach, Mikołaju (TU znajdziesz nasze ulubione)

 1. Świat w obrazkach: Święty Mikołaj,
 2. Dzieciątko Jezus,
 3. Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy,
 4. Podróż Świętego Mikołaja,
 5. Renifery Świętego Mikołaja,
 6. Obrazki dla maluchów: Boże Narodzenie,
 7. Boże Narodzenie w Bullerbyn,
 8. Wierzcie w Mikołaja!,
 9. 8 + 2 i pierwsze święta,
 10. Cecyla Knedelek i Boże Narodzenie,
 11. Pani Imbir i szkoła elfów
 12. Święta dzieci z dachów
 13. O Mikołaju, który zgubił prezenty
 14. Niezwykły Święty Mikołaj
 15. Bombka z gwiazdką
 16. Gąska Zuzia i pierwsza Gwiazdka
 17. Opowieść wigilijna

PS. TU najłatwiej znaleźć książki w dobrej cenie 🙂

List do Mikołaja już napisany, powoli  przymierzamy się do przygotowania świątecznych dekoracji, które wykonamy wspólnie. Wiemy już, że tegoroczne Święta spędzimy z moją siostrą, którą dzieciaki wprost uwielbiają, więc już planują co oni nie będą robili z ciocią 🙂

Powoli zaczyna być czuć zapach pomarańczy ozdobionych goździkami, zapach świątecznych świec palonych co wieczór, już słychać magiczne: bądź grzeczny bo Mikołaj nie przyjdzie 🙂 🙂 🙂

Powiesz, że do świąt jeszcze dużo czasu! Pewnie! Masz rację! Z wszystkim zdążysz. Ja powoli już planuję, żeby nie dać się szałowi zakupów (jak to zwykle bywa) 20 grudnia 🙂 A poza tym, po całym roku jestem szalenie spragniona Świąt.

projekt-rodzina-pl-10

 

 

 

 

blog projekt rodzinaZostaw komentarzUdostpnij postBlog Projekt Rodzina na FBBlog Projekt Rodzina na Instagram
Tags:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o