wiedzieć więcej

Nie daj się rakowi! Walcz o życie.

Mam wrażenie, że często, nie dociera do nas ważność pewnych słów. Na przykład rak – choroba nowotworowa. Niby wiemy, że jest, wiemy, że ludzie cierpią, wiemy, że przez to cholerstwo umierają, ale… JA? MOJA RODZINA? MNIE TO NIE DOTYCZY! I tu jesteś w błędzie! Ciebie to też może dotyczyć. Nie daj się rakowi! Walcz o życie. 

Idzie rak, idzie rak, czasem naprzód, czasem wspak

Idzie rak, nieborak, jak ugryzie będzie…

Rak zbiera swoje żniwa

Czy wiesz, że nowotwory złośliwe są w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn zgonów? Szacuje się, że ok 25 % wszystkich zgonów powoduje rak. A ma być coraz gorzej. WHO prognozuje, że liczba zachorowań będzie się sukcesywnie zwiększać – w 2025 roku do 19 milionów (obecnie jest 14 milionów), w 2030 – 22 miliony, a w 2035 – 24 miliony ROCZNIE!

Ta choroba nas dopada, niszczy i pozbawia bliskich. Dzieci tracą rodziców, rodzice dzieci. W bólu, cierpieniu, skazani na polską służbę zdrowia.

Badaj się!

A wiesz, że największe znaczenie w leczeniu raka ma profilaktyka! Wyczytałam, że może zapobiec co drugiemu przypadkowi nowotworu złośliwego lub przynajmniej przyczynić się do jego wczesnego wykrycia, a to z kolei umożliwia całkowite wyleczenie!

Nie chce mi się pisać, o tym jak ważne jest aby zdrowo żyć 🙂 nie pić alkoholu, nie palić papierosów, stosować zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce, a ubogą w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i cukier. Uprawiać sport, być aktywnym i pilnować odpowiedniej wagi. To jest sprawa jasna, oczywista, a informacji w sieci jest pod dostatkiem.

Ja chciałabym zwrócić Twoją uwagę na coś innego – profilaktyczne badania! Nie! Nie chce słuchać Twoich wymówek, że dużo kosztują, że nie masz czasu, że trzeba długo czekać. To wszystko to pieprzenie!!! To czy profilaktyka raka jest kosztowna lub czasochłonna jest pojęciem względnym.

Zastanów się, ile będą Cię kosztować prywatne wizyty, badania, wyjazdy do klinik, gdyby okazało się, że rzeczywiście coś masz!

Zastanów się, ile czasu spędzisz jeżdżąc od lekarza, do lekarza, od poradni do poradni!

Zastanów się, ile czasu będziesz musiała/ musiał czekać na ewentualną operację, naświetlanie, rehabilitację!

Ale przede wszystkim zastanów się, jak Twoje dzieci będą żyły, gdy zabraknie ich mamusi albo tatusia! Zastanów się, jak Twoje dziecko będzie zdawało maturę, prawko, jak będzie stało na ślubnym kobiercu bez Ciebie w pobliżu! Zastanów się, jak Twoje wnuki mogłyby kochać Ciebie a Ty ich! Zastanów się jak wiele mogłabyś jeszcze zobaczyć i zrobić! Pomyśl o tym wszystkim, zanim stwierdzisz, że nie masz czasu na samobadanie piersi czy skóry, nie masz czasu aby raz w roku wybrać się do ginekologa na cytologię, mammografię czy USG. Zastanów się zanim stwierdzisz, że badanie krwi to nie dla Ciebie!

Gdy już zachorujesz, a choroba jest zaawansowana – niewiele można zrobić. Dlatego zachęcam Cię – BADAJ SIĘ, BADAJ SWOJE DZIECI (dopóki nie odwiedziłam Centrum Zdrowia Dziecka, nie sądziłam, że oddział onkologiczny może być pełny tak małych dzieci), BADAJ SWOJEGO PARTNERA! Rozmawiaj o badaniach z przyjaciółmi, rodzicami, z kimkolwiek chcesz i namów ich na badania!

Gdy, u mojej mamy stwierdzono raka, wszystkie kuzynki, przyjaciółki, sąsiadki, niemal jednego dnia poszły na mammografię, razem aby się wspierać, bo jednocześnie wszystkie zdały sobie sprawę, że rak to nie jest choroba, gdzieś tam, daleko. Jest tu, blisko i nie wiesz kiedy uderzy. Jedynym sposobem jest regularne badanie

Co może pomóc we wczesnym wykryciu raka?

  • samobadanie piersi – sprawdzaj czy nie masz guzków, fałdek lub podejrzanych zmian),
  • samokontrola skóry – po prostu czasem warto dokładnie obejrzeć swoje ciało. Przestrzenie między palcami, skóra na wewnętrznej powierzchni stóp, pod pachami, za uszami, we włosach, na karku oraz w pachwinach. Trzeba kontrolować też stan (wielkość, kolor) znamion czy plam już istniejących,
  • badanie morfologii krwi – ma ocenić elementy morfotyczne krwi, co pozwala określić ogólny stan zdrowia. Dzięki temu, możliwe jest również rozpoznanie stanu zapalnego, infekcji, niedokrwistości oraz innych procesów chorobowych, które mogą sugerować rozwój choroby nowotworowej. Z krwi można oznaczać także poziom markerów nowotworowych,
  • badanie USG
  • regularne badania cytologiczne (raz w roku)
  • RTG klatki piersiowej
  • mammografia
  • badanie endoskopowe – jelito grube, żołądek, pochwa, pęcherz, krtań i oskrzela
  • tomografia komputerowa

Jeżeli w Twojej rodzinie są/były przypadki chorób nowotworowych można również przeprowadzić badania genetyczne. Badanie to polega na analizie DNA, w celu wykrycia obecności mutacji, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Ale geny są odpowiedzialne jedynie za ok. 10%  przypadków zachorowań. Zaburzenia genetyczne mogą doprowadzać do powstania choroby nowotworowej, ale mogą je wywołać również czynniki środowiska, sprzyja im również styl życia.

W mojej rodzinie przypadków zachorowań na raka było kilka. Szczerze mówiąc bardzo się tego obawiam, ale jednocześnie robię co w mojej mocy, aby zrobić rakowi wspak 🙂

Badam się, ubezpieczyłam się na wypadek… śpię spokojniej.

Ale wierz mi, nie chcesz odebrać telefonu od lekarza, który mówi Ci, że musisz koniecznie przyjść na wizytę, najlepiej dziś, ewentualnie jutro, bo musisz koniecznie porozmawiać z lekarzem o Twoich badaniach. Ja tak miałam. Na szczęście okazało się, że badanie było źle wykonane (dzięki Bogu za polską służbę zdrowia i ich bałagan 🙂  )

Gdy nie miałam dzieci inaczej patrzyłam na choroby, umieranie. Dziś, wiem, że mam trójkę dzieci – nie chce ich zostawiać samych. Chcę widzieć jak dorastają, chce widzieć jak się zakochują, chcę być przy nich, kiedy staną się rodzicami, chcę być częścią ich życia, a nie tylko zakurzoną fotografią na półce. Zrób rakowi wspak i nie daj mu się zabić.

PS. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem oddziały wojewódzkie NFZ oferują specjalne stanowiska w wybranych ośrodkach onkologicznych w całym kraju oraz w siedzibach OW – pełna lista ośrodków.


Podoba Ci się ten post – daj mi jakoś znać.

  • polub artykuł 
  • zostaw komentarz
  • udostępnij – może komuś będzie pomocny
  • polub nas na Facebooku, tam zawsze znajdziesz info o nowych postów
  • obserwuj nas na Instagramie  to taki blog od kuchni

zdrowia-zycze

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
7 lat temu

Bardzo potrzebny artykuł! Uświadamiać, uczulać i mówić o tym jak badania profilaktyczne są potrzebne.

USG
USG
2 lat temu

Świetny artykuł, w końcu ktoś zwraca uwagę na to, jak ważna jest profilaktyka.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x