wiedzieć więcej

Jak zabezpieczać się przed słońcem?

Wiosna w pełni, przed nami lato. Długie dni, ciepłe noce i słońce. Wszyscy wiemy, że słońce, które tak kochamy, i na które tak bardzo czekamy każdej wiosny może poparzyć naszą skórę. Większość mam dba o ochronę przeciwsłoneczną swoich dzieci, ale często zapominają o sobie. A przecież słońce i jego szkodliwe działanie ma realny wpływ na naszą skórę, jej jędrność, proces starzenia się oraz możliwość zachorowania na raka! Jak zabezpieczać się przed słońcem?

Niby wiemy, że filtr przeciwsłoneczny jest niezbędny oraz pozwala uniknąć poparzeń i uszkodzeń wywołanych przez słońce. Jednak korzystanie z niego regularnie to już inna historia.

Jakże kusząca jest wizja wystawienia całego ciała do ciepłych promieni słonecznych po długich miesiącach niskich temperatur, niemal ciągłego zachmurzenia, deszczu i zimowego wiatru. Czy jednak warto?

Według American Academy of Dermatology (Amerykańskiej Akademii Dermatologii) „nie ma czegoś takiego jak bezpieczna opalenizna”. Wielokrotna opalenizna oraz przypadkowa ekspozycja na promieniowanie UV, jak na przykład podczas spaceru z psem, poruszania się samochodem, w trakcie drogi do pracy lub podczas siedzenia przy oknie, może dodatkowo wzmacniać uszkodzenia wywołane przez słońce bez żadnych widocznych oznak, a przynajmniej nie na początku.

Rodzaje promieni UV

Istnieją trzy rodzaje promieni UV – UVA, UVB oraz UVC, a każdy z nich charakteryzuje się innymi długościami fali oraz zakresem uszkodzeń. Promienie UVA, zwane potocznie promieniami starzenia, to promienie o długiej fali, które docierają głęboko w skórę właściwą, wywołując permanentne uszkodzenia, prowadząc do starzenia skóry, a nawet do rozwoju raka. Promienie UVB to promienie wywołujące oparzenia. W większości wypadków wywołują oparzenia słoneczne, jak również uszkodzenia, które prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry, a potencjalnie także do raka. Podczas gdy promienie UVC uznaje się za promienie wywołujące raka, wiele źródeł wskazuję, że promieniowanie UVC nie dociera do naszej skóry i nie powinno stanowić zagrożenia dla ludzkiego organizmu.

Zarówno promienie UVA jak i UVB przyspieszają proces starzenia poprzez rozbijanie i redukowanie białek w naszej skórze. Niszczą kolagen, prowadząc do rozpadu, wydłużenia i pofragmentowania włókien kolagenowych. Co więcej, pod ich wpływem dochodzi do ograniczenia produkcji nowego kolagenu. Rozpad kolagenu wywołuje zmarszczki i bruzdy, a także zmniejsza objętość tkanki, prowadząc do efektu obwisłej skóry. Promienie UV sprawiają także, że elastyna się skraca, rozpada lub zanika, a tym samym skóra traci swoją zdolność do zachowania jędrności. To właśnie prowadzi do luźnej i obwisłej skóry.

Jak zabezpieczać się przed słońcem?

Dostępne produkty przeciwsłoneczne dzielą się na filtry mineralne (odbijają i rozpraszają promieniowanie ultrafioletowe) lub filtry chemiczne (pozwalają wniknąć w naskórek i tam pochłaniają energię niesioną przez promienie ultrafioletowe). Wybierając krem przeciwsłoneczny dla dzieci należy stosować preparaty z filtrami mineralnymi.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tzw. faktor (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF). Im wyższy SPF, tym lepiej dla naszej skóry. SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UVB w 93%, preparat SPF 30 w 97%, SPF 50 – 98%. SPF 100 pochłania 99 % promieniowania UV.

Jeśli masz zamiar spędzić na dworze więcej niż 10 minut – stosowanie filtra SPF 30 to konieczność. W ten sposób unikniesz uszkodzeń wywołanych przez słońce, widocznych oznak starzenia, a nawet raka skóry.

Aby zapewnić optymalną ochronę skóry, dobrze jest znać kolejność, w jakiej poszczególne produkty powinny być stosowane. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne, jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku, nakłada się po użyciu środka nawilżającego, ponieważ zapewniają one natychmiastową blokadę lub odbicie promieni UV. Z drugiej strony chemiczne filtry przeciwsłoneczne należy stosować przed użyciem środka nawilżającego, ponieważ powinny mieć bezpośredni kontakt ze skórą, aby zapewnić jej maksymalną ochronę. Należy zawsze odczekać 20–30 minut przed wyjściem na świeże powietrze.

Zapobieganie oraz ochrona, a także świadomość tego, czego unikać, co stosować i z czym, jak również coroczne kontrole skóry stanowią wspólnie inteligentne i bezpieczne podejście do zagrożeń związanych z promieniowaniem słonecznym.

Najskuteczniejsze sposoby aby zabezpieczyć się przed słońcem:

  • Na zewnątrz staraj się przebywać w cieniu lub chowaj się pod parasolem, noś kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne oraz ubrania zapewniające właściwą ochronę.
  • Korzystaj z filtrów przeciwsłonecznych pochodzących z naturalnych źródeł z wskaźnikiem SPF 30 oraz aplikuj je co dwie godziny w trakcie przebywania na powietrzu. Krem nałożony rano nie chroni skóry cały dzień.
  • Chroń oczy – promieniowanie ultrafioletowe działa również na nasze oczy. WAŻNE! Okulary powinny mieć filtr UV, który chroni oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nie kupujmy okularów niewiadomego pochodzenia, w marketach, na bazarach. Mogą one przynieść oczom więcej szkody niż pożytku. Lepiej nie używać żadnych okularów przeciwsłonecznych niż używać niewłaściwych (zaciemnione szkła powodują rozszerzenie źrenic, czyli dociera do nich więcej światła słonecznego. Jeśli okulary nie posiadają filtra UV – promienie łatwiej mogą uszkodzić oczy).

Zajęło mi trochę czasu zrozumienie, że kolor skóry, z jakim się urodziłam, to najlepszy kolor dla mnie. Mimo że jestem „blada jak ściana” a będąc młodsza nasłuchałam się wielu cuuudownych określeń mojej karnacji (wcale nie było to przyjemne), dziś wiem, że opalanie się jest złe 🙂

Całe życie marzyłam o pięknej brązowej opaleniźnie, ale teraz bardziej chcę zadbać o skórę, walczyć o jędrność i  jej dobrą strukturę, naprężenie. Może to przez to, że pesel zaczyna ciążyć i widzę zmiany na skórze (nie jest już tak idealna, gładka, napięta jak kiedyś), a może nikt wcześniej nie powiedział mi o tym, że słońce jest aż tak niebezpieczne!

Dlatego i Ty zastanów się, czy warto ryzykować dla opalenizny? Może zamiast wystawiania skóry na niebezpiecznie promienie UV, lepiej i bezpieczniej jest korzystać z produktów brązujących, pudrów czy samoopalaczy.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x