wychowuj nie wariuj

Dlaczego warto, aby dzieci wychowywały się z psem?

Posiadanie psa to dla rodziny, niewątpliwie wielka sprawa. Na pewno, jest to nie mały obowiązek i odpowiedzialność, ale i niesamowita przygoda. Zwierzęta wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Badania naukowe potwierdzaj tezę, że obecność zwierzęcia w domu relaksuje, pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego, a u dzieci redukuje lęki, stres i niską samoocenę. Czy zatem warto, aby dzieci wychowywały się z psem?

pies-przyjacielem-czlowieka-3 pies-przyjacielem-czlowieka-2

mala Belka, zdjęcie sprzed 2 lat

 

Po co mi zwierzak?

Zwierzęta domowe wnoszą do naszego życia coś specyficznego, coś niesamowitego. Twój zwierzak, zawsze do Ciebie przyjdzie, zawsze cieszy się z Twojego powrotu, zawsze chce Ciebie, nie miewa gorszych dni, fochów (no chyba że kot). Zwierzak staje się Twoim przyjacielem, na dobre i złe. Jest wierny do końca. Wiąże się z człowiekiem bardzo szybko, tworząc silną i długotrwałą więź.

Zwierzęta doskonale odczuwają emocje. Wiedzą, kiedy jesteś zła, zmęczona, czują, że wyjeżdżasz na długo zanim zaczniesz się pakować. Zwierzęta uczą nas swoistej prawdziwej relacji –  przy nich nie trzeba się wstydzić, zachowujemy się naturalnie, dzięki czemu jest to dużo prostsze.

Czy wiesz że, zwierzęta leczą ludzi?!?

Dzięki silnej relacji człowieka ze zwierzęciem, powstała forma leczenia  zwana animoterapia, czyli leczenie poprzez kontakt. Najczęściej stosowana do pracy z dziećmi, chociaż wcale nie wyklucza ona współpracy z dorosłymi. Terapia ta wpływa w znaczącym stopniu na wielkie zmiany w zachowaniu dziecka – motywację do życia, większą pewność siebie, a także łatwiejsze nawiązywanie relacji. Terapeutyczny kontakt z psem wykorzystuje się w leczeniu autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego oraz wielu zaburzeń i trudności emocjonalnych dzieci. Kontakt z psem bowiem, ułatwia nawiązywanie kontaktów osobom z trudnościami, nieśmiałym lub bojącym się odrzucenia, z niska samooceną.

pies-przyjacielem-czlowieka-23

pies-przyjacielem-czlowieka-22

Chcecie wiedzieć co na to wszystko mówią Amerykańscy naukowcy 🙂 ?

W 1990 roku przeprowadzono badanie, z którego wynika, że posiadacze psów znacznie rzadziej odwiedzają lekarzy (codzienna aktywność + kontakt ze zwierzęciem łagodzi stres, a co za tym idzie łagodzi objawy chorób przezeń wywoływanych np. nadciśnienia)

W 1988 roku odkryto, że dzieci nie posiadające rodzeństwa wchodzą w znacznie częstsze i intensywniejsze interakcje ze zwierzętami niż dzieci mające rodzeństwo.

Badacze podkreślają, że psy nie tylko uczą, uspakajają swoich właścicieli. W przypadku osób samotnych, niepełnosprawnych psy mogą być tzw. nośnikiem kontaktów społecznych. Często bywają tematem rozmów, co oznacza, że dzięki psom mamy możliwość porozmawiać z obcymi, nawiązać kontakt, zainteresować – cała gama pozytywnych interakcji.

pies-przyjacielem-czlowieka-19

Decyzja dotycząca psa, kota, rybek powinna być solidnie przemyślana. Zwierzę, to nie zabawka, nie można wziąć i zostawić, bo są wakacje, bo już nie jest taki kochany jak był kiedy miał 3 mc, bo ciągle coś niszczy, bo trzeba mu poświęcać czas. Zwierzę żyje i potrzebuje Ciebie! Zmienia dużo, poświecić też musisz sporo, niekiedy odmówić sobie wielu przyjemności, ale jeśli decydujesz się na życie z  towarzystwem- musisz to uwzględniać w swoim rozkładzie dnia.

Dlaczego warto, aby dzieci wychowywały się z psem?

  1. Dzieci uczą się wielu rzeczy – odpowiedzialności, systematyczności, cierpliwości, opiekuńczości
  2. Dzieci uczą się co to śmierć, cierpienie, ból
  3. Zwierzęta wpływają na sferę emocjonalną dziecka – dziecko uczy się, co to współczucie, rozumienie innych, poświęcanie własnego czasu
  4. Dziecko zawiera przyjaźnie i pewnie będzie pamiętać swojego przyjaciela do końca życia
  5. Zwierzęta są świetnymi terapeutami zarówno dla dzieci i dorosłych
  6. Zwierzęta mobilizują do działania, czytaj- wychodzenia z domu

„Jakoś damy radę” może się źle skończyć!

Nasz pupil może wnieść wiele, ale my też sporo musisz dać od siebie. Zwierzę musi znać swoje miejsce w stadzie, musi też mieć swojego przewodnika, którego będzie słuchał i kochał bez granic. Sytuacja w której pies, się boi lub robi „co mu się podoba” nie jest bezpieczna dla dzieci. Warto się wiec zastanowić, czy znajdę trochę siły i czasu dla psa. Tłumaczenie, jakoś damy radę, może się źle skończyć dla Ciebie (zostaniesz przytłoczona wszystkimi obowiązkami), dla dziecka (pies może chcieć dominować i np. karcić dziecko), dla pas (piętrzące się problemy z psem często oznaczają oddanie, porzucenie psiaka).

pies-przyjacielem-czlowieka-24

Warto się zastanowić, zanim pies trafi do domu: co, kto będzie przy psie robił, kiedy, kto i w jakiej formie zajmie się tresurą psa, jakie są granicę pomiędzy psem a domownikami i czy wszyscy dacie radę odnaleźć się w nowej sytuacji z nowym członkiem rodziny. Takie rzeczy same nie przychodzą. Kiedy, z wychowaniem psa pójdzie coś nie tak, może nieść to za sobą poważne skutki. W większości domów psy nie stanowią zagrożenia. Ale pamiętajmy, że to tylko zwierzę, które nie wszystko rozumie.

Nie ma jednak milszych powrotów do domu, aniżeli kiedy wiesz, że ktoś na Ciebie czeka, ktoś za Tobą tęskni. Jak mawiał znany polityk: PIES – najlepszym przyjacielem człowieka.

pies-przyjacielem-czlowieka-16

pies-przyjacielem-czlowieka-17

pies-przyjacielem-czlowieka-18

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
7 lat temu

Zgadzam się 🙂 super blog

Beata
7 lat temu

O tak! Wychowanie zdecydowanie ze zwierzakami 🙂 My, poza psem, mamy jeszcze kota 🙂
Ps. Skąd masz tą zaje… bluzę? Też taka by mi się przydała 🙂

4
0
Would love your thoughts, please comment.x